Být odlišný, nebo splynout s davem?

Být odlišný, nebo splynout s davem?

Být „jiný“ je zpravidla to, čím nikdo nechceme být. „Jiný“, znamená odlišný. Vymykající se většině. A to je zpravidla i důvodem zvýšené, nežádoucí pozornosti.

Být jiný, znamená být v menšině a cokoli majorita pokládá za minoritu, je často nuceno bít se za svá stejná práva větší silou, než zbytek populace, kterému jsou přiznávány s větší automatikou. Být jiný, znamená být bílou vránou v černé většině. Nebo být havran v houfu holubic. Být jiný znamená mít odlišnou sexuální orientaci, nebo preference. Být jiný, je mít o končetinu míň, či o nemoc víc. A všichni víme, jak se příroda chová k jedincům, kteří nesplývají s davem.

Odlišnost však nemusí být jen v barvě kůže, tvaru a (ne)dokonalosti těla, nebo jiných zásadních věcech, zjevných na první pohled. Odlišnost znamená třeba i nebýt oblečena podle poslední módy. Nebýt hysterickým konzumentem všeho, co mi společnost nabízí jako nezbytnost k životu. Nemít i-phone, ne snad proto, že by na něj nebylo, ale z důvodu jiných priorit. Nežít na dluh, i když to snad na první pohled může vypadat méně lákavě. Místo na Kanáry vyrazit na exkurzi do Černobylu. Příkladů bych vymyslela tisíce.

Fotozdroj aol.com

Fotozdroj aol.com

Život je fascinující soubor nepřeberného množství kombinací, jak se do něj pustit.

Jak ho prožít naprosto jedinečným způsobem. Proč ho chtít žít tak, jak ho žije většina, nebo jak ho žijí druzí?

Člověk chce spoustu věcí jen proto, že to tak vidí kolem sebe. A přitom umrtvuje schopnost nezávislého uvažování a potažmo i všechno, po čem by skutečně mohl toužit, nezávisle na davu. A tak se nikdy neseznámí sám se sebou a nepotká se svými sny. Přitom se na vše dá dívat ještě z jiné strany.

Stačí když spojení „být jiný“ přenazveme na „být výjimečný“. Odlišnost znamená i výjimečnost, ale záleží jen na nás, jak k ní budeme přistupovat.

Jestli jako k něčemu, co nás handicapuje, nebo naopak obohacuje. Kdyby Coco Chanel splývala s davem, pravděpodobně by šílela po nákupních novinkách a sháněla si oblečení podle nejnovější módy. Ale ne. Ona si věci přešila po svém a to, že je jiná jí vůbec nevadilo. Kdyby Albert Einstein uvažoval jako ostatní, pravděpodobně by nikdy nevymyslel teorii relativity. Kdyby Tomáš Baťa podnikal stejně jako druzí a snažil se napodobovat jejich obchodní modely, nikdy by nevybudoval obuvní impérium, které již za první republiky vyváželo do více než 80ti zemí světa. To, že snad jsi jiný, ti dává možnost významně obohatit svět. O nový pohled. O nový postoj, přístup, nebo možnost něco dokázat, jako první ze všech znevýhodněných.

Tak směle do toho!

jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *