Inspirativní, Životní styl

Co je to minimalismus a jak nám „méně“ může dát víc, než „více“?

Co je to minimalismus a jak nám „méně“ může dát víc, než „více“?

Cítíte se zahlcení starostmi, událostmi, věcmi ve svém životě? Možná je řešením minimalismus. V dnešním článku se dozvíte jak může minimalismus vypadat v praxi, s čím může pomoci a pár námětů, kde lze začít. 

Co je to minimalismus a jak nám "méně" může dát víc, než "více"?

Nakousla jsem na sítích téma minimalismu. Není to poprvé. Termín minimalismu, stejně jako celá jeho filozofie,  mi je v něčem nesmírně sympatická a v představě jeho dosažení vlastně nacházím velkou, potenciální úlevu.  Proč se k minimalismu periodicky vracím a v čem vidím jeho přínos? 

Nejsem minimalista

Jsem člověk široké i hluboké škály emocí, hlavou se mi neustále valí tok různorodých myšlenek, mám sběratelské tendence a v praxi i v domácnosti jsem obklopená přemírou věcí, se kterými přijdu do kontaktu často i méně než jednou za rok.  Občas mám tendenci se rozplývat nad kýčem, nakupovat impulzivně (pitomosti, ale děsně roztomilý) a je mi líto vyhodit kalhoty, do kterých možná ještě někdy zhubnu. Zásoby všeho možného i nemožného člověku snad i dodávají iluzi bezpečí, jakési zaopatřenosti, která jej chrání od nečekaných nedostatků. Jakkoliv, jak často vůbec přicházíme do kontaktu s nedostatkem? Základní potraviny, voda, místo k bydlení a pravidelný příjem. To jsou věci, které člověk potřebuje k zaopatřenému životu. Z duševní roviny je to pak ještě pár stabilních vztahů, které nejsou o kvantitě ale o kvalitě, důvěře a lásce.

Je vůbec někdo minimalistou od narození?

Nemyslím si to. Spíš bych řekla, že v člověku je někde hluboce zakořeněná touha mít, vlastnit, hromadit, obklopovat se, užívat si, čemuž nahrává i lidská hamižnost a touha po moci i po bezpečí. Od materiálních věcí pak očekáváme, že nám v tom pomohou. I hromadění zážitků, dosahování libých pocitů skrze jídlo, cestování, dovolené nebo počet známých, je svým způsobem přeceňováno jako faktor, který by měl tvořit lidské štěstí a smysl života. 

Co je to minimalismus a jak vypadá v praxi?

Osobně se mi líbí náhrada slovem střídmost a jak všichni víme, střídmost je zdravá. Skvělým příkladem nám může být tak zvaná nemoc králů (dna). Nemoc, kterou si chudý člověk nemohl dovolit, protože spočívala v životním stylu; nadměrné konzumaci červeného masa, vnitřností, piva a alkoholu. Dnešní materialistická společnost je velmi zaměřená na uspokojování vlastních potřeb a svým způsobem si žijeme jako králové, se svými možnostmi i důsledky. Nakupujeme věci, které nepotřebujeme, jídlo, které vyhazujeme, oblečení, které neunosíme, zážitky na které často ani nemáme a tak se na ně zadlužujeme. Nechci hodnotit, zda je to tak správně, ale současně je to i cesta, po které nechci jít. Respektive, ráda bych svou cestu měla pod kontrolou - a vyváženější. 

Méně je více a svoboda může mít tvář minimalismu

Konečně se dostávám k jádru všeho, co mě na minimalismu vlastně fascinuje. Je to potenciál osvobození se, lehkosti a střídmosti, která ve výsledku může výrazně zkvalitnit můj život. Méně majetku rovná se méně zodpovědnosti a starostí, jak si majetek udržet. Méně oblečení poskytuje prostor pro kvalitnější oblečení, a míň času stráveného hloubáním, co si dnes vezmu na sebe, nebo jak jednotlivé kousky sladím. Nepotřebuji k životu různé jogurty deseti barev, chutí, s křupkami nebo kousky ovoce. Stačí mi tvaroh bez barviv a cukru, ke kterému můžu ovoce přikusovat. To je jen několik málo příkladů pro ilustraci, ale jsem si jistá, že sami najdete mnoho dalších. 

Idea je (pro mně) jasná. Méně je více, minimalismus osvobozuje a zjednodušuje život. Zároveň je nutno říct, že ani Řím nebyl postaven za den. Není nutné během pár dní až týdnů překlopit svůj život z jednoho extrému do druhého. 

Základem je o věcech přemýšlet a započit ve svém životě proces, který nemusí nutně směřovat k tomu, že vlastním jedny boty a stan, ale který aplikuje do mého života takovou úroveň střídmosti a udržitelnosti, ve které se cítím šťastná. 

Jak jste na tom s minimalismem vy? Líbí se vám myšlenka, nebo ji rovnou hodíte za hlavu?

Dejte mi vědět do komentářů, ve kterých můžeme dále diskutovat.

 

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

8 comments

  1. Ano ,souhlasím . Postupně také docházím k tomu ,že nepotřebuji kolem sebe spoustu věcí . Vyřazuji, daruji …posílám dál ….a je mi doma líp . Líp se mi dýchá .

  2. Myslim,ze tato myslenka ma svuj velky vyznam a velmi s ni souznim a rada bych svuj zivot take uchopila minimalisticky,dekuji za to,ze je to dano diky tobe opet do nasich podvedomi….❤️

  3. Ja som toho zástanca rozhodne a mám aj rada poriadok ale myslím že tak normálne. Akurát mám ale chlapa, ktorý tieto princípy nie až tak berie ako ja takže no v tomto je to ešte cesta.

  4. Minimalismus přichází podle mě na řadu až v momentě, ve kterém my něco ztratíme. Něco nebo někoho. Každopádně v oněch případech přicházíme o něco či někoho a je nám to velmi vzácné až životně důležité . A nemluvím o materiálních věcech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *