Ze života

5 věcí, které mne naučil uplynulý rok

5 věcí, které mne naučil uplynulý rok

V dnešním článku se dozvíte 5 věcí, které mne naučil uplynulý rok, moje vlastní bilancování a jeden malý předpoklad, o čem bude rok letošní.

5 věcí, které mne naučil uplynulý rok, a jedna další věc, o které bude ten letošní

Přes svátky jsem byla ráda, že vůbec vstřebávám všechny dojmy, ale leden už je obdobím, které se mi krystalizuje alespoň do hrubé rekapitulace uplynulého roku. Zároveň, snad konečně, pomalu nabývá na obrysech hrubá stavba roku nového. Co mne naučilo posledních 12 měsíců?

V 5 minutách může být všechno jinak

V jakémkoli úseku života, uprostřed všech možných i nemožných plánů, cílů, rozjednaných dohod, naplánovaných úkolů a transakcí; v 5 minutách může být všecko jinak. Tenhle fakt pro mne nabyl velmi konkrétních a plastických rozměrů. Můj manžel ho prožil v momentě masivního krvácení do mozku. Já ho prožila, když jsem přišla do nemocnice a lékařka mi oznámila, že si nejprve půjdeme sednout a promluvit. Možná jste v životě zažili podobný otřes, trochu jinak, v něčem jiném, který vás vyděsil zjištěním, že během mrknutí oka se může svět obrátit naruby a v chaos.

Na druhou stranu, stejně jako se všechno může během 5 minut sesypat, může se v 5 minutách obrátit i v dobré. Člověk by si přál žít v jistotě, ale vědomí, že jakákoliv jistota je pouhou iluzí, nás může obohatit o schopnost užívat si přítomný okamžik. Užívat, nebo se jej naopak neděsit, protože víme, že stačí chvilička a všechno může být jinak. To platí i na obraty k lepšímu.

Každá vědomost je určena k tomu, aby byla překonána

Všechno, co jsem se až do loňského roku naučila o životě, jakoby přestalo platit i existovat. Třeba myšlenka, že každý je strůjcem svého štěstí. Že tvůj život je pouze ve tvých vlastních rukou. Bohužel, není to absolutní pravda. Je důležité se ji naučit, ale jakmile ji člověk umí, přichází jiná, která zní: Nezáleží na tvém úsilí. Neovlivníš. Neuspěcháš. Neurychlíš.

Znamená to, že přestává platit pravda první? Vlastně vůbec ne. Jen je každá vědomost určena k tomu, aby byla překonána. Věřím tomu, že jakmile si šlověk osvojí i tento level, přijde zase nějaký jiný, další, opět překvapivě odlišný. Člověk se tak nemůže pyšnit ani tím, že by měl univerzální patent na cokoliv. Na pravdu, na znalosti a vědomosti, na život. Vzpomeňme, že vždycky může být všecko jinak.


Až příliš mnoho věcí závisí na "osudu"

Zjištění, kolik pro mne životně důležitých věcí závisí na pouhém "štěstí, náhodě nebo osudu", mne až ochromilo. Na štěstí, náhodu ani osud nevěřím, už díky zmíněnému "každý svého štěstí strůjcem". K čemu se ale obracím, letos možná i víc než v letech minulých, je víra v laskavého, milujícího a spravedlivého Boha. Ve věcech, které neovlivním, se nebojím svěřit mu svůj život a můžu být klidná, že se mám o co opřít já, i moje víra v dobré. Protože Bůh je dobro.

Až příliš mnoho věcí nám nikdy nebude zodpovězeno. Až příliš mnoho věcí, které máme, nezávisí na naší schopnosti si je udržet. Až příliš mnoho věcí, které jsme se naučili, je ve skutečnosti úplně jinak.

Nevím, proč to tak je, ale vyškolila mne ztráta vlastního muže. Následně ztráta přítele, který ztratil manželku a rozhodl se sám zemřít. Následně tiché pozorování dcery, kterou tu zanechal zmíněný přítel a také řada vašich příběhů, pestřejších než paleta všech barev světa. Člověk, i kdyby se přetrhnul, nikdy nebude sám strůjcem svého štěstí. Protože do jeho štěstí vstupuje i vůle druhých, možná vůle "toho" mezi nebem a zemí, vůle Boží.

Být pokornější a podřídit se proudu řeky

Pokora a odevzdanost není známkou slabosti, ani známkou pasivity. Pokora a odevzdanost je spíše um, nebo charakterová vlastnost, která patří do lidského života stejně jako hrdost a nezlomnost. Jen každá v jiném životním úseku. Nechat se unášet proudem a věřit, že mne donese kam je třeba. Pro mne opět synonymem důvěry Bohu, který s člověkem nikdy nemá špatné úmysly. Naopak.

Zážitky posledních dvou až tří let pro mne byly tak traumatizující, že mi vlastně dává rozum mít na letošní rok pouze jediný plán. Rehabilitovat. 

Dávat si cíle o chlup nižší, než na jaké se cítím

To opět nutně neznamená, že člověk snižuje své nároky nebo ustupuje ze svých snů, tužeb či standardů. To znamená pouze to, že čím lépe opečovávám vlastní tělo, duši, a jejich schopnosti a sílu, tím lépe se mi posunuje vpřed a dosahuje jakýchkoliv cílů. Je to možná pomalejší, ale jistější, efektivnější a sebelaskavější cesta. Další věc, kterou se stále učím. Kráčet velmi pomalu a mít se sebou trpělivost. 

Rok 2023

Původně jsem plánovala trochu jiné zaměření, a chtěla to celé projít i s vámi, nakonec si jsem zvolila jiné, adekvátnější téma, kterým je zmíněná rehabilitace. O té už bude další příspěvěk, který vám opět pošlu do mailu v případě, že odebíráte novinky.

Na jaký email ti mám psát?
Loading

 

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *