Inspirativní, Tipy, Všechny články

Jak být šťastnější: Definuj a naplňuj

Jak být šťastnější: Definuj a naplňuj

Jak být šťastnější: Definuj a naplňuj

Nejhorší odpověď na světě je "NEVIM". Teď nemyslím přiznání nevědomosti, který je občas nutný, je známkou pokory a je naopak velmi přínosný, protože vede k dalším možným informacím. Nemyslím to "nevím, tak se zeptám", který naopak spoustě lidem chybí. Mám na mysli spíš "nevím" z lenosti. Z lenosti přemýšlet.

Na co máš chuť? 
- Nevím.

Chtěla bys radši k moři nebo na hory? 
- Nevím. 

Co si o tom myslíš?
-Nevím. 

Narozdíl od otázky zda "Vzít na podlahu savo nebo rajskou?", k otázkám výše zmíněným nepotřebujeme ani znalosti a dovednosti, ani žádné doplňující informace. Takže když fakt nevim, jestli tu dlažbu líp vyčistim savem nebo rajskou omáčkou, ZEPTÁM SE a je to cajk. Jenže když nevim na co mám chuť, nevim jaký mám názor a vlastně odpovídám nevim na většinu věcí, který nemůže vědět nikdo líp než já, pak je to průser.  Podobný odpovědi jsou jedny z těch, který mě dokážou stoprocentně "našlápnout".

Tak jo, někdy je sama využívám. Ale je mi férově jasný proč. Protože jsem líná, nechce se mi nad tím momentálně uvažovat a hotovo. A to je dobrý vědět, abychom NEVIM nepoužívali příliš často. "Nevím" může být sice upřímná (a tedy cenná) odpověď, ale nikoliv finální! Buď se zeptám a zjistím to, nebo se zamyslím a zjistím to zrovna tak. ;)

Co potřebuješ ke štěstí?

- Nevim.

Hm. Tak to jsi pěkně v p**eli. Oukej, nebudu dělat drsňáka. Někdy skutečně v danou chvíli nevíme. Nemáme konkrétní představu, neumíme si ji vytvořit, nemáme se čeho chytit...  A pak je na místě nejvyšší míra pochopení a případné snahy pomoci. Ale NEVIM nemůže být permanentní odpověď.

Když nevíš tak hledej. Když nevíš, tak se ptej. Když nevíš, tak přemýšlej. Jsou věci, který za tebe nikdo nezjistí, nenadefinuje a nerozhodne. A definice a rozhodnutí, jsou jen tím lehčím z celého procesu, který má ve finále vést ke štěstí. Takže se radši rozhejbej. ;)

Štestí, spokojenost, radost ze života... To všechno jsou věci, který si umíme popsat jen my samotní. Protože každý je máme (a prožíváme) úplně jinak.

Definuj a naplňuj

Definuj si, co je to úspěch. Definuj si, co je to štěstí, radost a spokojený život. Definuj a naplňuj. :) Jakmile si člověk podrobně vykreslí, co vlastně sám pokládá za to nejlepší, může si i načrtnout a naplánovat směr, kudy k tomu dojít - a být šťastnější.

No a pokud plánuje rozumně a racionálně, má na šťastný, úspěšný, spokojený a radostný život "zaděláno". ;) :))

Jak na vás působí lidé, co často říkají "nevím"? :)

Těším se na diskusi v komentářích. J.

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

5 comments

  1. Háhá, nevím. Ti okolo mne jsou chytří jako rádio a občas pronesou i nějakou pitomost. Já pak hledám v Gůglu co je vlastně pravda. Štěstí je když jsou všichni zdraví, páč ten můj byl 4 měsíce nemocný a prudil doma. Tohle nikomu nepřeju. Radost mám v zimě ze sluníčka jen než vylezu ven a zjistím jak to fouká. Štěstí je také dobrá práce a super kolektiv, po kterém se mi stýská. Štěstí je když je šťastný můj syn a vnuk, víc už fakt nepotřebuju. Když to shrnu, končím zase u zdraví, protože to je základ definování i naplňování. Takže hodně zdraví přeji, Janičko…

  2. Niekedy sa za neviem skýra vie, len to ľudia nechcú povedať tak priamo. Ak mi však niekto dookola na všetko odpovedá neviem, tak mi to príde ako taký flegmatický človek. Je mu skrátka všetko jedno.

  3. Mám pocit, že jsem sama měla období, kdy jsem toto slovo často používala, ne že bych nevěděla, ale nechtělo se mi přemýšlet… třeba ve škole to byla fajn „sebeobrana“, jak nemuset odpovědět učitelce. Neříkám, že to slovo nepoužívám, jsem celkem nerozhodný typ a někdy opravdu „nevím“, ale sama se snažím takové situaci vyhýbat, kdy takové slovo leze z mých úst. Bohužel se někdy neubráním…. :/

    http://www.somethingbykatep.blogspot.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *