Inspirativní, Všechny články, Ze života

Žijete v toxickém vztahu? Nebo hůř…

Žijete v toxickém vztahu? Nebo hůř…

Žijete v toxickém vztahu? Nebo hůř - nejste vy sama toxická?

Takjo. Dneska budu opět hrát na vztahovou notu. A v zorném poli mám vztahy toxické.  Toxické, tedy jedovaté, nebo škodlivé. Jak je rozpoznat? 

Některé toxiny (tedy jedovaté látky) přijímáme do svého organismu a ani o tom nevíme. Třeba smog. Stejně tak je to s toxickým přátelstvím, nebo vztahem. Nemusí se zdát na první pohled špatný. Nemusí se zdát špatný ani na druhý pohled. Ale to, že je něco špatně, nejlépe poznáme na jeho důsledcích. Sepsala jsem pár těch hlavních, podle kterých můžeme poznat, zda náš partner není toxickým. Ale pozor, všechno samozřejmě může platit i obráceně, tedy na nás samotné!

Cítím se s ním tak...

Nedostatečná. Jako by mi něco chybělo. Cítím se často hloupě v jeho přítomnosti, nebo neznale, neinformovaně. Každopádně za to on nemůže. Přece mu nemůžu zazlívat, že je ve vztahu ten "chytřejší". 

Poznáváte se? Pokud jsou vaše pocity ze společně stráveného času pravidelně "nedostatečné", něco je špatně. V lásce, funkčním vztahu i přátelství se lidé podporují, oceňují a žádný vztah by neměl na nás mít takový dopad, že se cítíme nedostatečně. Tak samozřejmě, pokud mne někdo osočí, že jsem blbec, asi si to nenechám líbit. Ale to je právě to slůvko toxické. Toxický člověk nám to neřekne otevřeně, ale jedná a mluví takovým způsobem, že se tak nakonec stejně cítíte. 

Tak samozřejmě musíme dát pozor na to, abychom nebyly vztahovační. Také je naprosto normální, pokud se čas od času cítíme jako blbec, nebo z něčeho jako blbec vyjdeme. Může být :)  a může na tom dokonce být i něco pravdy. :))) Ale pokud se bavíme o toxickém vztahu, tyto pocity jsou v něm velmi pravidelné, aniž bychom dokázali okamžitě a bez váhání popsat, co je jejich původem.

DSC_2878

Poslední schůzka byla...

Super, scházím se s ní(m) moc ráda. Jen kdyby chudák neměl tolik problémů. Je nemocný, navíc má hroznou smůlu na lidi. A na ženský. Ale přitom je tak hodnej!! Chudák. 

Tak opět. Každý ve vztahu (přátelském nebo partnerském) má někdy den blbec. Někdy je těch dní i řádka za sebou. Ale pokud je v horizontu dvou let každá schůzka o tom, že to musíte ještě dva dny rozdejchávat, asi to na vás nemá moc blahý vliv. Na všechno je dobré být dva. Ve dvou se to lépe táhne - včetně smutku. Jenže je i smutek toxický. A vy přeci nejste bezedná studna na frustrace druhých.

Vztah je i o tom, že vás druhý občas umí zvednout, dostat "do nálady", prostě funguje jako druhá strana mince, ne jen jako výlevna slzavých údolí, jakkoli se snad mohou ony žalozpěvy zdát oprávněné. Natvrdo a nahrubo - každý máme své problémy. A každý s nimi musíme nějak žít. Možná ty moje vypadají menší, to ale neznamená, že bych toho druhého měla doživotně nosit na zádech - na úkor vlastního zdraví.

Když mám radost...

On(a) ji má ještě větší. Prostě jsem natěšeně hlásila, že mě povýšili a on na to: "Jéé faakt? A představ si, já zrovna dostal nabídku na lepší místo, za dvakrát tolik peněz!! A ještě k tomu služebák i k soukromým účelům.  

A jak se cítíte? Samozřejmě, máte radost s ním. Dvojnásobnou. Ale ta vaše skoro zmizela. Protože kam se na to hrabete. On má prostě vždycky něco lepšího, víc štěstí, větší novinu, něco čím vás přebije. Tak pokud je to pravda, je to samosebou super pro vás pro oba. Ale nenechal by si projednou člověk svou vlastní radost až na druhý den, pokud vidí jak moc je to pro vás důležité?

Toxicita ve vztazích má mnoho forem a mnohdy je velmi těžko identifikovatelná.

Právě proto, že na první pohled se jeví jako že je všechno v pořádku. Je přeci správné mít soucit, mít radost s druhým, uznat, když je někdo chytřejší. Ano, tak to je, takže se o to snažíte. Ale pokud je vztah toxický, poznáte to tak, že vy budete pomalu a jistě stále deprimovanější, smutnější a nebo se budete sama cítit na nic.

Potkali jste už v životě někoho toxického? Podělte se o zkušenosti v komentářích! :)

Foto: Jana Kuželová
By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

3 comments

  1. … myslím, že SLOVA jsou alfa a omega úplně všeho…i vztahů. Bez komunikace není posunu … Někdy ten druhý jen neví, co cítíme…co by měl či neměl dělat… ke štěstí jsou právě slova.
    Věrka

  2. Ke štěstí jsou právě slova …. A co když ten druhej neposlouchá ? A když už poslechne , otočí to proti vám …..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *