Péče o sebe, Tipy, Všechny články

5 důvodů proč věnovat pozornost kolagenu a jeho úbytku v lidském těle

5 důvodů proč věnovat pozornost kolagenu a jeho úbytku v lidském těle
V dnešním článku se dozvíte:
  • hlavní důvody proč věnovat pozornost kolagenu
  • co je to kolagen a jaké jsou jeho druhy
  • jak poznáte, že vám chybí kolagen 
  • tip na doplněk stravy

5 důvodů proč věnovat pozornost kolagenu a jeho úbytku v lidském těle

Co přesně je ten kolagen?

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která tvoří až 30% proteinů v těle savců, tedy i v lidském organismu. Představte si lidské tělo jako dům. Je tvořen řadou prvků, mezi kterými jsou zásadní pojivové hmoty. Cihly drží pohromadě díky maltě. Okna jsou usazena díky šroubům a montážní pěně. Malta, šrouby, pěna, to všechno jsou hmoty, díky kterým můžeme bydlet. Kolagen a jeho různé typy jsou pojivové hmoty, díky kterým můžeme žít. Pokud bychom přirovnali buňky lidského těla k cihlám, pak je kolagen maltou, která propojuje buňky do tkání.

Druhy a výskyt kolagenu

Stejně jako při stavbě domu nepoužíváme šrouby nebo maltu všude, tak i v lidském těle jsou různé druhy kolagenu s různými funkcemi. V současnosti známe minimálně 27 různých typů, i když z reklam víme  primárně o benefitech omlazení pleti a pokožky. V lidském těle jsou nejzádadnější kolageny typu I až IV.

  • I. Nejrozšířenější typ kolagenu v organismech, ze kterých tvoří až 90%. Je přítomen v pokožce, šlachách, kostech a zubech.
  • II. Vyskytuje se především v chrupavkách
  • III. Kolagen embryonálního vývoje, který později přechází v typ I.
  • IV. Vyskytuje se v bazální menbráně epitelů. Epitel kryje povrchy organismů a má žlázovou funkci (játra, slinivka, štítná žláza atp.)
  • V. Typický pro stěnu krevních cév.

TIP1
Věděli jste, že celulitida je kombinací přemíry tuku a nedostatku kolagenu? Pokud nepomáhá cvičení, zkuste přidat kolagen.

Jak poznáte nedostatek kolagenu?

Smutnou (i když zcela jistě známou) zprávou je, že kolagen a jeho produkce se zhruba od pětadvacátého roku rapidně snižuje. Mezi známky ubývajícího kolagenu patří mimo jiné napřiklad:

Tvorba vrásek
Pleť ztrácí svou elasticitu a pružnost, povadá, objevují se vrásky.

Vznik celulitidy
Celulitida je v řadě případů způsobena nedostatkem kolagenu v dermální vrstvě, která drží tuk.

Lámavé nehty a vlasy "bez života"
Vlasy i nehty tvoří z velké části keratin a právě kolagen.

Zácpa, průjem, únava
Potíže se střevy a vstřebáváním živin, pro které je zdravé střevo zásadní. Střevo se pojí se zdravou imunitou, takže jeho poškozením trpí i obranyschopnost organismu.

Bolest kloubů a snížená pohyblivost
Nedostatek kolagenu v kloubech a chrupavkách znamená zvýšené tření kosti o kost, tedy bolestivý pohyb a zvýšenou tvorbu zánětů.

TIP2
Vyřešte úbytek kolagenu doplňkem stravy Collavio

Pomůže doplněk stravy?

Přijímání doplňků stravy, tedy externí zásobování kolagenem, má rozhodně svou váhu. Na trhu je řada možností a variant, ze které si stačí vybrat tu, která je nejvhodnější pro vás.  Přírodní kolagen se vyskytuje zejména v hovězím a vepřovém mase. V této formě je ale těžko stravitelný a lidský organismus z něj využije minimum. Za mnohem efefektivnější způsob se pokládá rozložení na menší částečky, zvané kolagení peptidy, enzymatickou hydrolýzou. Pro výrobu kolagenních peptidů je nejvhodnější bioaktivní mořský kolagen z ryb.

Čas od času (po velmi pečlivém uvážení) experimentuji s různými doplňky stravy. Aktuálně je to kolagenový nápoj s příchutí maliny Collavio, který obsahuje právě zmíněný mořský kolagen skupiny I. Kdysi jsem zkoušela kapsle, tentokrát jde o nápoj s příchutí, která není příliš sladká, což by mohlo být zábavnější. :) Collavio obsahuje zinek, vitamín C (vitamíny hrající hlavní roli při detoxikaci) a kyselinu hyaluronovou.

Co vy a kolagenové doplňky stravy? Používáte? Máte vyzkoušeno? 

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *