Všechny články

5 rozdílů mezi čechy a italy

5 rozdílů mezi čechy a italy

5 rozdílů mezi čechy a italy

Existuje pár málo rozdílů mezi čechem a italem, o kterých jsem přemýšlela právě na svém výletě do Říma. Pravda, každá mince má dvě strany a našla bych i pár negativ, ale zůstanu ještě chvíli po italsku slunečná :)) a dnes vám vysypu 5 bodů, ze kterých bychom si mohli vzít inspiraci. ;)

Nešetří úsměvy a zdvořilostí

Ať už se ptáte autobusového řidiče na výstupní zastávku, nebo si objednáváte v denním baru cappuccino, lidé kolem vás nešetří úsměvy a zdvořilostí. A vlastně mnohem víc. Pokud jste žena, zpravidla se vám snaží ukázat v tom "nej-italštějším" světle, což znamená proložit ty úsměvy i nějakým tím vtipem, pozdravy "Ciao bella!!" a naprosto nenuceným výrazem odrážející ležérní a pohodový přístup k životu, což může být (oproti Česku) jednou za čas velmi osvěžující.

A zmrzlinou taky nešetří

Nesnáším, když vám v Čechách pečlivě oškrabují "nadmíru" zmrzlinového kopečku. Pečlivému oškrabování je kolikrát věnována větší pozornost než tomu, že vy jste ten, kdo si tam pro ten kopeček přišel, zaplatil za něj a nyní čeká až mu ho konečně podáte, sledujíc vaše pečlivé "škrabání". Bože! Milí čeští cukrářové! Tak to nabírejte nějakou menší naběračkou a dopřejte zuboženému, vedrem zmoženému člověku pocit, že jste mu dopřáli pořádnou porci a ještě něco kolem navíc! ;)

Nojo, pravda. Ona ta naběračka kolikrát už ani menší být nemůže.

Zavedla bych povinnou špachtli na zmrzlinu. Všude.

Ale šetří své ženy

Slovo emancipace není v Itálii nadávkou. Ženy mají nárok chtít od manželů pomoc v domácnosti, ve které mají lecky hlavní slovo a těší se silnému respektu, zvláště pak pokud porodily děti a staly se matkou. Je pravda, že mateřská dovolená činí pouhých 10 měsíců (což ale vůbec ještě není špatné, oproti mnoha dalším zemím EU), ale většina domácností pokládá za samozřejmost využívat pomocnice v domácnosti. Ženám není zazlíváno pokud se věnují i sobě a kariéře - což je naopak i nutností, aby finančně domácnost fungovala - na druhou stranu je běžné a normální, že s dětmi pomáhají chůvy a s úklidem uklízečky a to i v rodinách s průměrným výdělkem.

Umí odpočívat

Siesta prostě má svůj význam, a tak jej všichni spolehlivě dodržují. :) Neděle je den odpočinku, takže se odpočívá - a ve většině obchůdcích a trafikách je prostě zavřeno, stejně po většinu svátků. Možná právě proto patří k druhému státu EU, kde se lidé dožívají nejvyššího věku. Hned po Španělech. Každopádně vedou v celkovém fyzickém zdraví.

Nedělají si starosti

Minimálně literárně, tedy. Cokoli byste jako správný Čech už chtěli dávno řešit, analyzovat a tlačit do finále - Ital smete ze stolu se slovy "Non ti preoccupare!". Čili - "Nedělej si starosti!". To se nějak vyřeší. Nějak bylo, nějak bude. A je po problému. :)) je fakt, že mně osobně podobná věc spíš přiváděla k šílenství, ale aspoň maličko inspirovat bychom se tím měli. Protože jak jsme si již řekli, pravidlo "NO STRESS" zjevně prodlužuje život. ;) 

Tak co, necháme se inspirovat? :)

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *