Čas adventní: jaké tradice si připomínat?


Všehochuť / Pátek, Listopad 24th, 2017

Čas adventní

Čas adventní nám definitivně ohlašuje přicházející Vánoce. S těmi se samozřejmě pojí spousta krásných tradic, z nichž je nám nejznámější rozdávání dárečků a zdobení stromku. Víme ale, co se pojí s Adventem?  

4 týdny čekání

Adventní čas je období 4 týdnů před Štědrým dnem. Svůj původ má v očekávání narození Ježíše Krista (které se slaví na Štedrý den, jakkoli přesné datum narození Krista neznáme) a odpočítává se nedělemi, z nichž je každá označena “barevným” názvem. Slavíme tak neděli železnou, bronzovou, stříbrnou a ve finále zlatou, která je zlomem a přechodem z času postního, do času radosti a posvícení (oslav a hodování). Slovo Advent pochází z latinského slova “adventus” (příchod) a je tedy nejen o očekávání příchodu a narození “Ježíška”, ale také o postu a rozjímání. V České tradici to znamenalo zříkání se zábavy a nadměrného požívání jídla a pití, a věnování se zbožnému rozjímání. Ustálení doby Adventu jako tradice, má svůj původ už v 11. století.
Zpomalit a zamyslet se

Dnes bychom Advent mohli slavit třeba tak, že se více zamýšlíme o vztazích kolem sebe, v rodině, cíleně se zaměříme nejen na předvánoční shon, pečení a nákupy dárků, ale především na skutečný, životní obsah. Tím jsou naši blízcí, rodina a “domácí štěstí”.

V odpočítávání nedělí nám pomáhá zapalování svíček na adventním věnci, který v Čechách patří určitě k nejrozšířenější tradici. A jelikož už na Facebooku proběhlo pár ukázek věnců z vaší výroby, říkala jsem si, že by další předvánoční soutěž mohla patřit právě těmto ozdobám, co říkáte? :)

Tak kdo máte vytvořeno, sledujte další články a určitě se zapojte do soutěže, kterou plánuji odstartovat opět v neděli – tu poslední, před-adventní. :)

A jak Advent probíhá u vás? Těším se na komentáře!
J.

candle-2766283_1920

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *