Všechny články

Dítě číslo 44. Film, který za to nestál.

Dítě číslo 44. Film, který za to nestál.

Dítě číslo 44. Film, který za to nestál.

Přelouskala jsem knihu Dítě číslo 44. Jen co jsem dočetla, zvládla jsem i premiéru filmu na motivu románu. A vyvstává zásadní otázka:

Kniha, film nebo ani jedno?

Zpravidla platí, že koho nadchne kniha, v kině už ho čeká jen zklamání. Ale nebudu předbíhat, tady je moje podrobná, subjektivní recenze. :)

Kniha

S knihou se autor neskutečně pomazlil. Od první do poslední řádky má důmyslně promyšlený sled, který ovšem není hned jasný a zjevný. K tím většímu úžasu však čtenáře přivede. A ne jednou. Nejedná se o klasický příběh se zápletkou, která vyústí očekávaným happy (or not) endem. Jde o napínavý, poutavě psaný děj, který nejednou překvapí odhalením skutečností. Jednotlivé kapitoly na sebe moc nenavazují, ale postupně se spijují v propracovanou mozaiku.

Kniha je skvělá i z toho důvodu, že je plná historicky přesných údajů a děj je velmi přesvědčivě zasazen do Ruska těsně před Stalinovou smrtí.

Osobně se mi na příběhu líbil nejvíc proces proměny, společně s relativitou vlastně všudypřítomný. Proces, kterým si prošel hlavní hrdina. Proces, kterým prošlo jeho manželství a vztah. Náhled na figurky mocných a poddaných, kdy rychle střídají jedni druhé a naopak, aby se navzájem “požírali”. Strach. Nesvoboda. Nátlak. A naopak důvěra, láska a snaha napravit, jako světlo ve tmě, které má naději nezhasnout a šířit se.

Mazec. Knihu doporučuju.

Film

Kamera, atmosféra, kostýmy.. celkem paráda. (I když z historického hlediska, přesnost nedokážu posoudit). Ve filmu si zahrálo dost českých herců. Ruský přízvuk v angličtině na mně působil rovněž příjemně. A to je vše. :)

Děj byl pozměněn, ztratil tak pro mne dokonalost v zápletkách. Emoce nulové, ačkoli jsem měla velké očekávání od audio vizuálního podání, které má samo o sobě velký potenciál. Moje malé, milé pointy (které jsem si našla v knize) se kamsi vytratily. Film jako by předpokládal, že divák zná příběh a tak si domyslí. Ale ten kdo znal, v něm mnoho postrádal. Na rozdíl od knihy, film tak trochu rozmělnil hrůzu politického režimu, což je podle mne škoda – když už se stejně uvedení do Ruských kin zatrhlo. :)

Pokud jste četli knihu a nadchla vás, na film nechoďte. Pokud jste nečetli a byli jste, moc mne zajímá váš názor. Pokud jste nečetli a chystáte se – nejdřív si přečtěte knihu. A pak jen tak pro srovnání.. možná.. :)

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

1 comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *