Menu Zavřeno

Dítě číslo 44. Film, který za to nestál.

IMG_20150518_214723Přelouskala jsem knihu Dítě číslo 44. Jen co jsem dočetla, zvládla jsem i premiéru na motivy románu v kině. A vyvstává zásadní otázka:

Kniha nebo film? Nebo ani jedno?

Zpravidla platí, že koho nadchne kniha, v kině už ho čeká jen zklamání. Ale nebudu předbíhat, tady je moje podrobná, subjektivní recenze. :)

Kniha

S knihou se autor neskutečně pomazlil. Od první do poslední řádky má důmyslně promyšlený sled, který ovšem není hned jasný a zjevný. K tím většímu úžasu však čtenáře přivede. A ne jednou. Nejedná se o klasický příběh se zápletkou, která vyústí očekávaným happy (or not) endem. Jde o napínavý, poutavě psaný děj, který nejednou překvapí odhalením skutečností. Jednotlivé kapitoly na sebe moc nenavazují, ale spájí se v propracovanou mozaiku. 

Kniha je skvělá i z důvodu, že je plná historicky přesných údajů a děj je velmi přesvědčivě zasazen do Ruska těsně před Stalinovou smrtí.

Osobně se mi na příběhu líbil nejvíc proces proměny, společně s relativitou vlastně všudypřítomný. Proces, kterým si prošel hlavní hrdina. Kterým prošlo jeho manželství a vztah. Náhled na figurky mocných a poddaných, kdy rychle střídají jedni druhé a naopak, aby se navzájem “požírali”. Strach. Nesvoboda. Nátlak. A naopak důvěra, láska a snaha napravit, jako světlo ve tmě, které má naději nezhasnout a šířit se.

Mazec. Knihu doporučuju.

Film

Kamera, atmosféra, kostýmy.. celkem paráda. (I když z historického hlediska, přesnost nedokážu posoudit). Ve filmu si zahrálo dost českých herců. Ruský přízvuk v angličtině na mně působil rovněž příjemně. A to je vše. :)

Děj byl pozměněn, ztratil tak pro mne dokonalost v zápletkách. Emoce nulové, ačkoli jsem měla velké očekávání od audio vizuálního podání, které má samo o sobě velký potenciál. Moje malé, milé pointy (které jsem si našla v knize) se kamsi vytratily. Film jako by předpokládal, že divák zná příběh a tak si domyslí. Ale ten kdo znal, v něm mnoho postrádal. Na rozdíl od knihy, film tak trochu rozmělnil hrůzu politického režimu, což je podle mne škoda – když už se stejně uvedení do Ruských kin zatrhlo. :)

Pokud jste četli knihu a nadchla vás, na film nechoďte. Pokud jste nečetli a byli jste, moc mne zajímá váš názor. Pokud jste nečetli a chystáte se – nejdřív si přečtěte knihu. A pak jen tak pro srovnání.. možná.. :)

Posted in Všechny články

Mohlo by tě zajímat:

1 Comment

  1. Pingback:Poučil nás Černobyl? To nejděsivější ze stejnojmenného seriálu HBO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *