Dunkirk: bitva, která vás pozře


Všehochuť / Neděle, Červenec 30th, 2017

Dunkirk: bitva, která vás pozře

Dunkirk má hodně pozitivní recenze, to jsem samozřejmě věděla, už když jsem se vypravovala do kina. Válečných filmů jsem viděla celkem dost, ale v případě Dunkirku, jde o (dle mého soudu) velmi originálně zpracované dílo, které navíc zůstává velmi věrné historickým skutečnostem. Jak dějově, tak filmovou výpravou.

Skutečný příběh

Skutečný příběh se odehrává na začátku druhé, světové války, mezi 24.5 – 4.6. 1940. Britští spojenci pomáhají v boji proti Němcům ve válce o Francii. V oblasti Dunkirk zůstanou obklíčeni.

dunkirk leták

O filmu

Žádná “love story”. Žádné setkání ženy a muže, které nám rádoby přibližuje utrpení války na osobnější rovině. Vlastně nejen že film postrádá milostný příběh, který mu samozřejmě vůbec nechybí, ale zpočátku je  těžké vůbec nějaký příběh ve filmu zachytit. Jakýkoliv. Přesto jste od samého začátku napjatí, doslova “jako kšandy”.

Tápete průběhem filmu, stejně jako účastníci Dunkirku v okolním zmatku střel a výbuchů. V jednu chvíli téměř cítíte cítíte beznadějnost situace v nepřátelském obklíčení.

Ale pak se začne spájet mozaika. Pilot, který se mohl vrátit kvůli poškození ukazatele paliva. Chlapec, který mohl žít, kdyby spolu s ostatními v lodi nezachránil jednoho přeživšího. Jeden muž, který vlastnil jednu výletní loďku. Otec, který mohl mávnout rukou nad výzvou, protože co by jeden stařec zmohl. Mozaika, ve které je každý jeden dílek důležitý. Stejně jako je důležité nemávnout rukou, byť nad jediným lidským životem.

Úspěšná evakuace celkem 338 226 vojáků se tehdy zdála jako zázrak, vzhledem k omezeným možnostem armády. Stalo se tak jen díky vlně  jednotlivců, kteří dobrovolně poskytovali své civilní lodě, jachty – i vlastní životy.

Film je silný emotivní zážitek, což je vždy jedním ze znaků kvalit. V tomto případě je ale kvalita o to výraznější, oč filmu chybí na osobním, hlubším příběhu.

Doporučuji shlédnout. Nebo už jste viděli? A váš názor na film?

 Foto: IMAX poster cropped 
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *