Gardské jezero: Tipy, zážitky z cest a jedno malé tajemství

Gardské jezero: Tipy, zážitky z cest a jedno malé tajemství

Tak jsem doma z výletu na Gardské jezero! Periferně koukám na pohádku, „interně“ zpracovávám zážitky z uplynulých dní a ťukám do kláves. Jelikož zítra zase vypukne na plno (i na víc) :)) pracovní proces, říkala jsem si, že nebudu otálet a napíšu vám  všechno hned za čerstva. :)

Jo a ještě btw – Nezapomeňte mrknout na TIPY na konci článku, můžou se hodit! 

Já a „Itoška“

Kdo jste nezaznamenal, nevycítil, nebo již o mně tuto skutečnost neznáte ;) …Itoška je moje srdcovka. Jednak mluvím italsky, takže vždycky vítám možnost konverzace v tomto jazyce, také jsem byla ve vztahu s Italem (6 let – tajemství odhaleno :))) a žila cca dva roky v Římě, což mi pocitově z Itálie dělá druhou domovinu. :)) Navštívila jsem v ní mnoho míst, spíše jižněji od Říma, ale na Gardu jsem se moc těšila, tam jsem se vypravila poprvé. A s bandou kamarádek.

Výlet opravdu stál za to, tak jsem si říkala, že třeba „bodne“ nějaký ten tip co ochutnat, kam se podívat, nebo kde se levně ubytovat.

jsem žena

Pohodlně a ekonomicky

Objevuji krásy ekonomického cestování, takže poslední dva tripy se začínají letenkami. Jakmile seženete letenku za rozumný peníz (což se samozřejmě musí přizpůsovat i datu cesty, nebo délce pobytu a odvíjí se i od faktu, kdy a jak moc předem rezervujete letenky atp.) můžeme se vrhnout na ubytování. Jak mojí kamarádce (která takto jede už po několikáté do různých zemí a rovněž byla hlavním organizátorem „Gardského zájezdu“ :)) tak mně, se pro rezervaci ubytka osvědčila stránka booking.com. Stačí zadat termíny příletu/odletu do destinace, seřadit si ubytování podle cen a můžete vybírat! Nám se líbilo ubytování v mobilním domě přímo na břehu jezera, v Campeggio Del Garda.

Tak vždycky jste asi trochu na trní, co vás čeká v reálu :D ale proto se ostatně čtou reference a recenze. Nebyly jsme zklamané, ubytko bylo hezké, nové, čísté i pohodlné.

IMG_20170907_154231-01_1504971318019

ubytovani Garda ubytovani Garda ubytovani Garda

V kempu

Kemp je hned u břehu jezera, cca 3 až 5 minut chůze a je oplocený.  Jsou v něm dva bazény s lehátky zdarma, večer probíhá animační program, což se hodí zejména rodinám, které chtějí zabavit děti a dát si drink. Párů a dětí bylo v kempu hodně jistě i díky tomu, že možnost mobilheimu poskytuje dětem možnost běhání venku u „domečku“ (třeba s míčem), rodičům posezení venku (zatím co mají děti na očích) a možnost si uvařit i něco doma, když se zrovna nechce nikam do centra.  Celý kemp je čistý a udržovaný, na to že jsme jely v září (a tedy po hlavní sezóně) byly krásně čisté i bazény.

Co navštívit a kam jsem se podívala já

Jelikož jste v Itálii, musíte „vymést“ pár restaurací, především. :)) Hned u kempu je promenáda podél břehu jezera, kde se nejen projdete, ale i najíte a napijete v blízkých restauracích či barech. Našli jsme blízko jednu menší pláž s pozvolným vstupem do vody, jinak z mola skokem, nebo po schůdkách – pokud se chcete koupat. Koupačka v jezeře bude ovšem mnohem lepší, pokud si na ni vyrazíte do blízkého, přístavního městečka Sirmione.  Ale o tom více až za chvilku.

Po promenádě kolem jezera dojdete (za cca 15min) až do historického srdce městečka a přístavu Peschiera del Garda.  Té dominuje historická pevnost, která stojí na odtoku řeky Mincio z Gardského jezera. Tam se určitě projděte. No a kdyby vás to znavilo,  odpočinete si ve stínu přilehlého parku.

bty

bty

bty

bty

bty

IMG_20170907_121732-01_1504977193511

bty

IMG_20170907_122010-01_1504977069596

bty

lago di garda lago di garda Gardske jezero gardske jezero

Z Peschiery del Garda jezdí autobusy – i lodě. Můžete si tu pronajmout člun, vypravit se na výlet do přilehlého okolí autobusem, nebo na vypůjčeném kole. Pokud máte k dospozici více dní volna a základnu u jezera, vyplatí se rovnou vyrazit do Verony, nebo do Milána na jednodenní výlet. Chce si to určit priority, protože všechno se zpravidla stihnout nedá – a jak jezero tak zmíněná města by se daly prozkoumávat týdny.

Já jsem se vypravila lodí do Sirmione, které jsem od začátku chtěla vidět. A byla to nádhera. Krátké cesty lodí mě baví, celkově je to příjemný zážitek, včetně krásného výhledu na pobřeží. Jak se blížíte k Sirmione, můžete z lodi vidět Grotte di Catullo (Catulovy jeskyně, historická památka). Vzhledem k tomu, že jsem si nechala foťák doma na botníku (jo, přesně) a tedy jsem mohla fotit jen mobilem, na fotkách je nenajdete. 

bty

bty

bty

bty

Sirmione

Jak Peschiera, tak Sirmione, skrývají svou hlavní krásu ve spleti malých uliček. Člověk může chodit, bloudit, okukovat krámky, butiky a nasávat atmosféru městečka.  Hlavní dominanta Sirmione je hrad Scaligero (castello di Scaligero). Koupání v jezeře je zde mnohem hezčí, můžete si vybrat jednu z několika písčitých pláží.

Zpátky jsem se vrátila opět lodí, která pluje cca 20minut (zhruba stejně jako trvá cesta autobusem). Ale pro pohybové aktivisty je možno dojít i pěšky podél pobřeží. Cesta by měla mít kolem 8mi km.

bdr

bty

IMG_20170908_161521_1-01_1504971203616

bty

bdr

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bmd

bsh

Co jíst a pít & tipy na vyzkoušené restaurace

Na to, že náš výlet trval se vším všudy 4 dny, jsme toho stihly celkem hodně. I z toho důvodu vám podám jídlo a pití zvlášť, v dalším článku. :)

Každopádně, slíbené cestovní tipy na konec:

  1. Transfer z letiště a zpět, popřípadě delší meziměstské trasy (např. Miláno), si naplánujte předem a rovnou si kupte jízdenky. Ušetříte spoustu času a případně trampot. ;) Vyzkoušejte třeba flixbus.
  2. Čekáte na autobus, je deset minut po odjezdu a bus nikde? Nepanikařte, jste v Itálii! Dejte mu ještě chvilku ;)
  3. Neplaťte za cestu ze Sirimone dvakrát víc! Ptali jsme se na jízdenku lodí, která stála 5eur. Ale nějak jsme nikdo nepředpokládal, že cesta zpět a večer, je s příplatkem. :D Kdybychom to bývaly věděly , nejspíš bychom jely soukromou lodí, která je opět za zmíněných 5eur. Což jsme ale zjistily až s koupeným lístkem. Každopádně, na palubu vás musí být minimálně 5 lidí. 
  4. Pokud vás z turistických mas trefuje šlak (stejně jako mně), jeďte na začátku září. Teplota je v pohodě na koupání, ale davů méně.  

jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *