Inspirativní, Tipy, Všechny články

Jak být šťastnější: #3 Nastav si online svět tak, aby ti sloužil

Jak být šťastnější: #3 Nastav si online svět tak, aby ti sloužil

Jak být šťastnější: #3 Nastav si online svět tak, aby ti sloužil, ne aby ti vládnul

Online svět. Diskutované a aktuální téma. Jedním z novodobých prokletí i požehnání je prostě internet, sociální sítě a online sféra. Jedna velmi hluboká a zásadní věc (kterou bychom si měli uvědomit, když mluvíme o podobném tématu) je, že internet je nástroj. A jako nástroj může být používán (nebo konzumován) k užitku, ale i ke škodě. Stejně jako nůž, který může pomoci přežít, nebo zabíjet. Škodu páchá zejména u osob s nalomeným sebevědomím, nebo u nevyzrálých charakterů, tedy nejčastěji u dětí a teenagerů, ale samozřejmě i u dospělých.

Fajn, tohle bychom tak nějak i věděli. Ale jak na to v praxi? Je několik málo úskalí, na který bych dneska ráda upozornila a na druhé straně, i vypíchla pár bodíků, co prakticky udělat pro to, aby ti online svět sloužil, ne aby ti vládnul.

Nebuď jen pasivní konzument

Co je to pasivní konzument? V oblasti internetu mám na mysli člověka, který si rozklikne internet, s vysokou pravděpodobností rovnou seznam, a hned se začne krmit bulvárními hláškami. Jeden článek, druhý článek... Lákavé nebo šokující titulky způsobí, že za chvíli rozklikává informace typu "která česká celebrita má zprzněnou plastiku", kde byl Karel Gott na dovolené a další. Ukrutná ztráta času. (Z mého pohledu). Články nemají žádný skutečný informační přínos a jejich potenciál je člověka maximálně udivit, nebo nas*at. :)

Podobně je to se sociálními sítěmi. Facebook, instagram  a další, většina lidí používá pouze tak, že otevřou hlavní stranu, a sjíždí obsah směrem dolů. Povrchně jedou přes texty a obrázky, zvyšují svůj svůj práh otupělosti vůči vizuální poutavosti, sjíždí a hodnotí životy druhých, které příležitostně závidí, příležitostně zesměšňují a dopřávají si tak pocit vlastní důležitosti. Přátelé, nebuďte pasivní konzument.

Tok "nekroceného onlajnu" se ve výsledku podobá septikovému průtoku,  na jehož konci stojíme my, s otevřenou hubou.

A to je nechutný. Stejně jako když vezmeme balíček s modelínou a bezhlavě splácáme všechny barvy do jedné, vznikne šeď, vytratí se kreativita a možnosti tvořit a využít jednotlivé barvy.

Jak začít být aktivní

Důvod, proč je většina z nás pasivními konzumenty, je lenost. Ale nastavit si online tak, aby nás obohacoval, není ve výsledku zas tak náročné. Stačí se zamyslet nad tím, co mě baví, co mě motivuje, nebo naopak, co ve mně vyvolává negativní emoce. Můžem se do toho pustit třeba takto:

  1. Zamysli se nad tím, které fotky a příspěvky v tobě vzbuzují pocity nedostatečnosti, méněcennosti, nebo způsobují jiné negativní emoce a odstřihni se od nich. Možná můžeš mít pocit, že to nejde, ale když to dokážeš, máš o starost a o depresi míň. Může to sice znamenat přestat sledovat hustou instagramerku Bobinu Bé, která se fotí každej tejden s novou Vuittonkou, každý měsíc v jiným wellness a každej druhej měsíc v Emirátech na pláži. Ale ruku na srdce, dává ti to něco?
  2. Nadefinuj si, co tě baví a v čem se sama chceš rozvíjet. Je to design, nebo šití? Scrapbooking, zvelebování domácnosti, mezilidské vztahy nebo přírodní kosmetika? Drž se toho, že méně je více. Náš mozek má (bohužel) omezenou kapacitu. Když si to nadefinuješ, můžeš se začít soustředit na dohledání inspirativních stránek, o které máš skutečný zájem, na kterých se můžeš něco naučit a které tě v životě posouvají dál. Zkusit se dá google, nebo Bloglovin, dobře se dá vyhledávat podle hashtagů na instagramu. Zajímavé stránky začni sledovat a dávej lajky a komentáře. Jednak je přínosné se zapojit mezi lidi se stejným zaměřením, druhak se ti bude ve feedu více zobrazovat takový obsah, o který máš skutečný zájem.
  3. Projdi si seznam stránek, které sleduješ, skupin, ve kterých jsi členem a smazej 80% z nich. :) Fajn, procenta ti říkat nebudu, ale tipuju, že sama zjistíš, že cca 80% stránek a skupin už tě dávno nezajímá, nebo vůbec nemáš ponětí, jak ses tam vůbec ocitla. Pročisti si seznam toho, co konzumuješ.
  4. Místo otvírání google / seznam si nainstaluj do mobilu feedly. Tuhle apku najdeš třeba na google apps, je ke stažení zdarma a je stále ještě nejlepší svého druhu. Její podstata spočívá v tom, že stahuje obsah z webových stránek za pomocí rss. Stačí do ní zadat adresy svých oblíbených webů, blogů a ty se ti zobrazují v uceleném feedu informací. Můžeš tak číst pouze takové články a pouze z takových webů, které jsou ti opravdu přínosem.

Tyhle 4 body vidím jako zásadní, při nastavování toho, co chci na internetu a na sociálních sítích konzumovat. Věřím tomu, že řízený obsah, kterému věnujeme trochu pozornosti a energie, má obrovský potenciál nás samotné posouvat vpřed a pomáhá nám rozvíjet se v takových oblastech, ve kterých si samy přejeme. A jsem přesvědčená o tom, že podobné využívání internetu má přímý podíl na tom, být šťastnější ve svém vlastním životě.

No a pokud mne shledáš hodnou setrvávat ve své online blízkosti, návod jak si to nastavit se mnou najdeš ZDE

Co vy osobně nejčastěji, nebo nejraději sledujete na netu? Máte tip na nějaké inspirativní stránky?

Těším se na komentáře!

 

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *