Péče o sebe, Tipy, Výlety a cestování

Lázně Libverda: Čím vším vás okouzlí místo na úpatí Jizerských hor?

Lázně Libverda: Čím vším vás okouzlí místo na úpatí Jizerských hor?
  • pro koho jsou Lázně Libverda ideální volbou k návštěvě
  • jakým aktivitám se zde můžete věnovat
  • tipy co vyzkoušet a navštívit

Lázně Libverda: Čím vším vás okouzlí místo na úpatí Jizerských hor?

Srpen jsme, jak už víte ze sociálních sítí, strávili na úpatí Jizerských hor, v místě zvaném Libverda. Po operaci aorty a srdce měl manžel indikovány lázně. Původně Poděbrady a Teplice nad Bečvou, nakonec pojišťovna poslala žádanku do Poděbrad a Libverdy. Návrh na Libverdu mě překvapil, jelikož se nachází v místě mého rodného kraje, znám ji, ale neměla jsem ponětí, že se tu řeší i kardiovaskulární potíže, respektive rekonvalescence. Po pár dnech uvažování jsme měli jasno. Jedeme do Libverdy. Máme mámu za rohem, Fíkus může trávit léto na vesnici a všechno máme blízko u rodinného zázemí.

Okolní příroda je balzám na duši

Hlavním důvodem návštěvy je rozhodně okolní příroda. Lázně Libverda jsou v těsné blízkosti Hejnic, malého městečka na úpatí Jizerských hor, v samotném srdci přírody a klidu. Místo je sice turisty velmi oblíbené, přesto tu najdete klid a odpočinek pro tělo i duši, a není problém trávit čas jen sám se sebou, v okolních lesích. V případě ubytování přímo v lázeňském resortu můžete začít přilehlým parkem a kratší procházkou k lázeňskému rybníku. Dalším místem, které už vyžaduje trochu kardio kondice je lázeňská vyhlídka, nebo také vyhlídka Hejnické Madony. Jednou z prvních procházek kterou jsme absolvovali, a která byla zároveň prvním, po-operačním vítězstvím, byla cesta na Obří sud. Odměnou na konci je nádherný výhled po hornaté krajině a pivo nebo oběd ve stejnojmenné restauraci.

Lázně Libverda fotky

Turistika pěšky i na kole

Pokud s kondicí nemáte problém a chcete užít turistiky na všechny způsoby, okolí Libverdy je pro vás jako stvořené. V sezóně si určitě nachystejte košík na houby a bandasku na borůvky. Nejlepším místem pro sběr je Smědava, v nadmořské výšce 847m. U horské chaty Smědava můžete zaparkovat auto, vytáhnout trekové hole a vyrazit k prameni řeky Smědé. Horskou krajinou vás povede vede krásná, upravená cesta. Dalším turistickým místem jsou vodopády řeky Smědé, kam se můžete pustit od pramenů a protáhnout si výlet na celý den.  V hotelu Nový dům je možné zapůjčení elektrického kola, na kterém můžete objevovat okolní dostupná místa, nebo trekových holí, pokud chcete vyrazit pěšky.

V Libverdě se nebudou nudit ani milovníci sportovního adrenalinu. Na horském kole se můžete pustit po stezkách Singletreku pod Smrkem.

Pokud máte rádi historii, určitě nezapomeňte navštívit hejnický Kostel navštívení Panny Marie,  frýdlantský zámek, nebo Lemberk. Z frýdlantského zámku to můžete vzít rovnou na expozici ručně vyráběného, pohyblivého betléma, který vznikal celých 60 let pod rukama Gustava Simona.

Lázeňské procedury, wellness a jídlo

Jak už jsem zmínila, lázně Libverda se zaměřují na léčbu kadriovaskulárních onemocnění, rehabilitaci pooperačních stavů a také na léčbu pohybového aparátu. Procedury jsou tomu přizpůsobené a je možné absolvovat fyzioterapii, procházky pod vedením fyzioterapeuta a cvičení zvlášť i ve skupině. Velkou částí rehabilitací tvoří vodoléčba na mnoho způsobů, masáže a zábaly. Nejvíc pozitivních ohlasů jsem slyšela na místní uhličité koupele. Minerální voda zlepšuje stav exému, pohybového aparátu i žilního a cévního systému. Nevím přesně jak, ale chválu na uhličité koupele jsem slyšela jak od manžela, který je absolvoval, tak od řady dalších lidí, kteří sem jezdí práve kvůli vodě bohaté na minerály a železo.

Pro návštěvníky lázní se každý víkend chystá program probíhající na malé kolonádě. Farmářské trhy, koncerty, autorská čtení nebo besedy se známými osobnostmi.

Na dobrý, klasický  zákusek zajděte do cukrárny v Hejnicích u kostela. Obsluha mi sice svou náladou neudělala nejhezčí den, ale zákusky byly výborné. Zajímavou nabídku měli také v Bike&Coffee house. Nejčastěji jsme ovšem navštěvovali kavárnu na Balustrádě, která je venkovní, a z teras máte výhled na kolonádu. Přeci jen, první týdny byly hodně o Nunym, který potřeboval doprovod, takže jsme se drželi spíš v lázeňském komplexu a Balustrada byla hned prakticky u ruky.

Je toho opravdu hodně, co se v okolí dá dělat. Návštěvy hradů a zámků, wellness, bazény, koupaliště, pěší i cyklo turistika, ale tím hlavním, proč si Lázně Libverda zamilujete, je příroda Jizerských hor.

Znáte Liberdu a okolí? Stála by vám za výlet?

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *