Deník: Lidi se mění. Nebo ne?


Všehochuť, Ze života / Sobota, Červenec 7th, 2018

Lidi se mění. Nebo ne?

Lidi se mění. Teda k horšímu jim to, podle mně, nedělá problém. A když to jde do mínusu, mělo by to jít i opačným směrem. Nemyslíte? Totiž já bych řekla, že člověka formují zážitky, zkušenosti a okolnosti. Takže i když propadá pocitu, že je stále stejný a nic nedělá proto, aby byl jakýmkoli podle vlastních cílů, stává se tím, do čeho jej formuje život.

Lidi se mění. Ne ve všem, to je zas taky fakt. Barva očí nám zůstane pořád stejná. Taky základní osobnostní charakteristiky, jako třeba vznětlivost, schopnost být komikem, nebo temperament typu „mouchy snězte si mě“. Jádro zůstává, ale hrany se obrušují. A tak na konci procesu může být klíďo píďo z kostky koule, se stále stejným obsahem, přesto úplně jiným tvarem.

To si myslim. A tomu věřim. Stejně tak bych řekla, že obrušování našich hran a tvarů se nevyhneme. Spíš než volba ano či ne, je to volba zda s mým přičiněním, nebo bez něj. A když to nechám plavat (nebo-li volím ať se tak děje beze mně), úplně ztrácím kontrolu nad finálním výsledkem.

Proto je dobrý mít ideály. Mít cíle. Umět k něčemu vzhlížet, něco obdivovat a aniž bychom se to snažili slepě napodobovat, dokázat část toho dobrého nějak aplikovat do vlastního života, vlastním způsobem.

Protože když je nemáme, necháváme na sebe dopadat ten zbytek, který si nás zformuje sám. Proto existuje tolik zahořklých a nepřejících seniorů. Totiž právě na těch seniorech můžeme spoustu věcí vypozorovat a já jsem přesvědčená o tom, že to, co na nich vidíme je právě ten proces změny tvarů a skutečnosti, zda se na něm nějak podíleli, nebo se jím jen nechávali někam dostrkat.

Některé stáří je moudré. Některé laskavé. Jiné zlé, hořké a hloupější než za mlada. Každé je ale takové, jaké jsme si zasloužili.

Na stáří totiž člověk pracuje celý život. Jo, je to asi kapku brutál, když to takhle jen tak napálim do textu, zatímco se mě to ještě netýká. Ale počítám s tím, že se týkat bude. A možná když si nad tím člověk občas trochu popřemejšlí, dokáže udělat pár věcí líp. Včas. 

Nojo, já vám ale dneska chtěla napsat hlavně to, co mě samotnou na různých lidech inspiruje a v čem bych se osobně ráda změnit nechala! :)) Ale tak jsem k tomu rozepsala takovej delší úvod no. A o ten zbytek nepřijdete. Dozvíte se ho v dalším článku. ;)

Co si vy myslíte o tom, zda se lidi (ne)mění? 

2 Replies to “Deník: Lidi se mění. Nebo ne?”

  1. Zdravím Jani, někdy to vypadá, že se lidé mění, a ano někteří se opravdu změní,… Ale někteří zase spadnou zpět… 🤔

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *