Inspirativní, Všechny články, Ze života

Ze života: Nový rok, nové plány. Prostě to tak mám.

Ze života: Nový rok, nové plány. Prostě to tak mám.

Nový rok, nové plány. Prostě to tak mám.

Nemůžu říct, že by pro mne Nový rok sám o sobě znamenal nové plány jen proto, že se to tak dělá. Spíš během celého roku nějak žiju, něco prožívám, sbírám zkušenosti a pocity, kde se mi daří víc, kde míň, což tak nějak samovolně graduje k dalším rozhodnutím a snahám. Letos jsem měla několik vážnějších momentů, kdy jsem si začala některé věci uvědomovat a vnímala jako důležitý, je nějak dostat do života. Samozřejmě nečekám na Nový rok, abych se o to mohla začít i snažit, ale moje schema proměny je prostě hodně pozvolný.

Nakusuju pozvolna

Jo. Prostě si nejdřív jen tak ukousnu, pak ještě jednou, pak už nejsem schopná za sebe ručit a při běhání kolem si příležitostně ještě hryznu, ale to už je spíš namátková věc. :)) Podstatný ale je, že se opětovně vracím k svýmu uvědomění a novýmu začátku. Při druhým začátku už zvládnu hryznout třeba i třikrát v kuse a následovný namátkový frekvence jsou častější. A tak prostě série "nakousnutých věcí" dorazila do roku 2019 a já se do nich chci znova pustit. Znova a líp, protože jak říkám, předsevzetí u mně nevznikají ze dne na den. Letos jsem skálopevně rozhodnutá:

Nakupovat míň a utrácet víc

Jo. Patřím k lidem, na který slevy a výhody fungujou jak rudej hadr na bejka. (A kdo říká, že na něj ne, tak kecá) :))) Jsem teda naučená rozpoznat "skutečnou slevu", nebo cenu výhodnou za něco, co za to opravdu stojí, ale cítím potřebu jít ještě dál :D :))) Totiž i sbírka hypervýhodně pořízených, kvalitních věcí, by k sobě měla nějak ladit - a to se v případě nárazových nákupů moc nedaří. Podle slavného hesla: "Nejsem přece tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci", jsem rozhodnutá nakupovat míň a utrácet víc. Ještě víc se soustředit na kvalitu, udržitelnost, raději si připlatit za něco, co opravdu chci a se slevami zacházet hodně opatrně.

Výjimka potvrzuje pravidlo. Jako kosmetika Alverde. Je levná, ale přírodní a s 90% mám tu nejlepší zkušenost. Takže za tu budu "rozhazovat" furt. :D

Méně pracovat, více vydělávat :))

Lol, žejo. To chcete. :)) Nicméně, musím uvést na pravou míru. V uplynulém roce jsem pracovala pro spoustu lidí a projektů zcela zdarma, pro několik projektů zcela pod cenou a výsledkem jsou nervy nadranc, dvojnásobná pracovní doba a velmi neadekvátní odměna. V rámci posunu vpřed (taky v rámci zdravýho rozumu a sebelásky), tedy letos zvedám ceny a přijímám méně zakázek. Nicméně, pokud už mi někdo svou zakázku svěří, může čekat tu nejvyšší zodpovědnost a profesionalitu ve zpracování, i v mezilidském přístupu a  jednání, ať už půjde o fotografii, copywriting, nebo social media.

Lépe odlišit pracovní dobu a volný čas a trávit efektivněji, jsou další dvě velmi důležitá rozhodnutí, ale nebudu je víc okecávat. Pro neOSVČ to téma možná nebude zajímavé, tak se posuneme dál. (Ale kdyby bylo, klidně si o něj napište ;)

Být trochu zelenější

Ale jen tak trochu. :P "Bytostná typologie" by mne asi nejlíp vykreslila pojmem bohém a požitkář. Miluju ty pojmy i jejich obsah, ale jejich důsledky už jsou o dost méně úchvatné, ať už pro mne samotnou, tak pro moje okolí. Takže ano, je třeba se nějak omezovat, je třeba se čas od času snažit o nějaká pravidla a vnímat třeba i zájem životního prostředí. Protože je to prospěšný nám všem.

Být trochu zelenější znamená nebrat si pokaždé nutně igelitovou tašku. Burgr si občas dát i ve veganský verzi, ať už tím ušetřím jedno zvířátko ročně navíc, nebo vlastní cholesterolový zásoby. V kosmetice jsem už urazila celkem velký kus cesty. Z toho co nakupuji, vlastním i používám, je  90% přírodní, bez pafabenů, sulfátů a ropných produktů. Výjimkou je pár věcí z dekorativky. Na řasenku a rtěnku kladu opravdu vysoký nároky co se týká pigmentace a výsledku obalení řas - a tady jsem v přírodě zatím nenašla adekvátní alternativu. Každopádně, pokud si mám na návštěvě umýt vlasy něčím se sulfáty, neumřu - ani nebudu vyvolávat chemickou hysterii. :))

Minimalizovat

Tohle je děsně těžká věc. Zejména když každej dobrej markeťák ví, že vyvolat v zákazníkovi potřebu koupě, je základ. A že jim to jde, třeba v povánočních výprodejích. :) Ovšem když se na to člověk mrkne blíž, uvědomí si, že opravdu toho potřebuje jen velmi málo. Opět budu probírat věci osobní i domácnost, rozdávat a samozřejmě, to navazuje na předsevzetí nakupovat míň, utrácet víc a být zelenější.

Objevovat lásku k pohybu

Někdo říká cvičit, jiný hubnout, nebo sportovat... Já tomu říkám láska k pohybu. Nechci být hubená. Nechci být štíhlejší. Ke slovům SPORT a CVIČENÍ mám odpor, tak se snima nebudu tejrat. Ale láska k pohybu a láska k sobě samé takové jaká jsem, to je něco, co chci rozvíjet. Také věřím, že cesta k tomu být zdravější a fit, nevede přes diety, sledování "těch hubenějších" a jinou fitlife buzeraci, ale skrze schopnost milovat sebe a milovat pohyb. Taková připomínka článku Plus size ženy. Krásné je to, co jsi a co máš, už teď a tam, kde jsi. Stačí to mít víc rád a k tomu si najít i oblíbený pohyb, a je to v cajku. :)

O spoustě těchto věcí chci v následujících týdnech a měsících i víc psát. O tlustým a hubeným, :)) o lásce k sobě, o snaze žít život tak, aby nás bavil a aby vypadal tak, jak chceme. P tom, jak se mi daří být zelenější, nebo míň nakupovat...

Doufám, že vás články budou bavit a chci povzbudit, abyste pokračovali v psaní komentářů a vlastních názorů, vítám i další dotazy, na které byste rádi moje odpovědi. Přála bych si z blogu a sociálních sítí vytvořit něco, co je ještě víc o dialogu a diskusi, spíš než o monologu a přednášení. :) Budu moc ráda pokud se přihlásíte k odběru nových článků emailem tady na blogu, nebo si na sockách zapnete sledování a upozornění na nové příspěvky, ať pěstujeme "spojení". :D

Btw, letos jedu diář od Cleverminds. Doufám že mi píchne s reálným plánováním. :D Mon Evidence přinesl Ježíšek a přírodní Korres foundation zrovna testuju. :)

Zatím pa, ještě jednou šťastný Nový rok a krásné lednové dny! 

Napište mi do komentu jak prožíváte (ne)předsevzetí vy, případně jak vám prostě jen běží leden. :)

nový rok

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

6 comments

  1. Pěkný článek 😊 já se vždy snažím v lednu zavzpomínat na minulý rok a dát si dohromady, co chi udělat jinak. Takže něco podobného jako ty 😊 a musím říct, že takovéto „celoroční předsevzetí“ je lepší než nějaké zbrklé jednání 😊😊

  2. Úžasný článek!
    Shodnu se s tebou na několika bodech. Chci méně nakupovat. A i utrácet. Nevadí mi připlatit si za kvalitu, ale chci přestat utrácet za hovadiny. Na slevy už zdaleka nereaguji tak splašeně, jak jsem měla ve zvyku, ale stále to na mě ještě funguje a to chci zamezit. Rozhodně chci být také více zelenější a méně plýtvat. Více třídit. A hlavně o tom více přemýšlet. Shodnu se s tebou i na minimalizování, protože já jsem v tomhle naprosto hrozná. Mám tunu věcí, které jsem v tu chvíli nutně potřebovala, ale nakonec jsou mi vlastně dost k ničemu. A určitě chci objevovat lásku k pohybu, protože tak nějak jsem dospěla k poznání, že pohyb není zlý a naopak mi může hodně pomoci :)

    1. Díky MOC! To mám děsnou radost, že se ti článek líbil a máme i něco společnýho. No, já už „minimalizuju“ dva roky, tak snad to letos začne být i někde vidět :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *