Menu Zavřeno

Ze života: Patříte k lidem, pro které jsou Vánoce depresivní?

Ze života: Patříte k lidem, pro které jsou Vánoce hektické a depresivní?

Je velmi starým faktem, že Vánoce jsou pro spoustu lidí svátkem spíše depresí, hektiky a smutku. A jelikož na tu šťastnou, pokojnou a veselou notu jsem toho v předešlých letech napsala až dost, chtěla jsem se dneska nad Vánoci zamyslet z té druhé stránky. Já teda samozřejmě doufám, že se vás dnešní post bude týkat co nejméně, ale přeci jen – i kdyby se týkal, nestyďte se za to, nebojte se toho a přečtěte si pár tipů, jak si všecko aspoň trochu zlepšit.

Komerce, komerce a komerce

Občas se ke mně prolátne nějakej ten výkřik, že Vánoce jsou především svátky komerce, než čehokoli jinýho, a jak je to hrozný a hnusný. Pak se zpravidla dotyčný zvedne ze židle, zkontroluje čas na I-phonu, obuje Conversky a upaluje do Pandory pro dárky. (lol)

Jo, je to tak. Vánoce jsou čím dál větší komerční masírka a spotřebitelé této masírce čím dál více propadají a nakupují, nakupují a nakupují. Na druhou stranu, celej svět stojí na komerční masírce, nejenom Vánoce, na které to jen všechno systematicky graduje. Zdraví, vzhled, móda, domácí mazlíčci, Valentýn, jarní, letní, podzimní a vlastně nonstopní „výprodeje“…

Jo, vážně chápu to, že se z toho slabším povahám občas udělá i na blití. Zvlášť když jim někdo škrábne auto na přeplněným parkovišti, na který se MUSÍ rychle narvat, jelikož mandarinky za půlku na něj v  Lídlu dlouho nepočkaj. Pak mu před nosem čmajzne tu poslední otlučenou mandarinku a spolu s dalšími dvěma mu u kasy šlápne na nohu, protože ulička a prostor pro rozestupy prostě „nejsou na Vánoce dělaný“. :) A pro tyto z vás mám tuto malou radu:

TIP#1:  Na Vánoce se začněte chystat už s odchodem léta. Jde přeci o to myslet na své blízké (ne na Vánoce), mít je rád během celého roku a mít oči na stopkách, pokud kde na nákupu uvidíte něco, co je prostě „zrovna na míru“ pro maminku, pro babičku, nebo pro kámošku. 

Já to tak dělám a čím víc se blíží Vánoce, tím víc se těším, že už budu moci vytahat své poschovávané poklady a konečně je nadělit. :) Dalším bonusem je, že vás organizované nakupování dárků před termínem nepřipraví o čas a můžete se vyhnout nejhoršímu vánočnímu běsnění v obchodních centrech.

TIP#2: Drobnosti pořizujte na internetu. Každopádně, chce to mít ověřený eshop a hlídat si dobu doručení. Ani v tomto případě bych neobjednávala týden před Štědrým dnem. 

Splíny a depky. Jak se s nimi srovnat?

Pokud váš život není zrovna poskládaný jako ze žurnálu, něco vás trápí, řešíte nějaké životní problémy… Vánoce mají talent udělat „černé“ ještě černějším. Možná je to všemi těmi světýlky, vedle kterých se cejtíme mnohem pohaslejší a barevnou výzdobou, která podtrhuje náš šedý život. Možná všemi těmi pohádkami všude kolem nás… jen ne v našem skutečném životě. Vánoce prostě jsou pro spoustu lidí depresivní a není náhoda, že právě v těchto dnech stoupá procento realizovaných sebevražd. Pokud ovšem prožíváte Vánoce podobným, negativním způsobem, ať už pravidelně nebo jen aktuálně, dá se to zmírnit.

TIP#1: Uvědomte si, že nic kolem vás není ani dokonalé, ani pohádkové – nejen o Vánocích. 

Jo. Zejména na Vánoce platí i to, že není všechno zlato, co se třpytí. Že někteří lidé se vybičují k ještě urputnější „simulaci štěstí a radosti“, protože jsou přesvědčení o tom, že to tak má být. Že spousta lidí jen zakrývá pozlátky a obalem od salonek svou vlastní zatrpklost, nepřejícnost, závistivost, nebo život, který postrádá hlubší smysl. Nejste sami, kdo se na Vánoce trápí. Jen je vysoce pravděpodobné, že to všichni skrývají, stejně jako vy. Když si uvědomíte, že není chyba ve vás, dá se to  lépe zvládnout a nic si nedělat z úsměvů všude kolem, které můžou být hodně o křeči.

TIP#2: Udělejte radost někomu, kdo je na tom hůř, než vy.

Děti v onkologických nemocnicích, v dětských domovech, domovy důchodců… Všechny tyto budovy jsou plné lidí, kteří něčím strádají. Samotou, nemocí, opuštěností… A každému z nich jde udělat radost. Pokud nevíte o nikom ve vašem okolí, koho byste mohli potěšit, najděte si organizace, které se zaobírají péčí a pomocí podobným lidem a nabídněte jim podporu. Někdy stačí vytřídit šatník, někdy nakoupit pár šminek, jindy třeba návštěva, nebo zapojení se do veřejné akce… Vaše vlastní starosti se zmenší, když se začnete starat o starosti někoho jiného.

TIP#3: Vánoce neslavte.

Pokud s nimi máte problém, tak se na ně vykašlete. Kdo říká, že si to všechno musíte odkroutit i za cenu potu a krve? Vyrazte na dovolenou za sluncem, nabalte knihy a zavřete se v horské chatě, udělejte si to takové, jaké to chcete mít a vraťe se až po svátcích. :)

Samozřejmě doufám, že se podobné věci nikoho z vás netýkají, ale pokud přece – a nic vám nepomáhá – hlavně si uvědomte, že Vánoce přejdou a všechno se dá řešit. Nebojte se obrátit na odborníka, zavolejte na krizovou linku, nebo si najděte psychologa.

Vánoce

Posted in Inspirativní, Všechny články, Ze života

Mohlo by tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *