Inspirativní, Všechny články, Ze života

Inspirativní: 4 slova, která změní váš svět

Inspirativní: 4 slova, která změní váš svět

Inspirativní: 4 slova, která změní váš svět

Aneb 4 slova, která upadají v zapomnění, i když mohou mnoho změnit.

Každá doba má svá pozitiva i negativa, jasně. Nemyslím, že je dobrý pět ódy na léta uplynulá a jen  hanět současnost tak, jak to i spousta starších lidí dělá. Ale přeci jen, když strávím nějaký čas ve vyprávění babičky, dívám se na ni a poslouchám  obsah jejích vět, nabývám dojmu že jsou věci, které se ze světa polehoučku vytrácí. "Ze světa"...  Je široký až abstraktní pojem. Tak řekněme, že se vytrácí z našich domácností a ulic.

Mám na mysli 4 konkrétní slova, která jsou pro mě plná obrovských významů. 4 slova jejichž obsah mě zaplavuje emocemi, když sleduji film Ve stínu, nebo Schindlerův seznam.

Jo, každá doba má svý "padouchy". Ale jakoby věky nadcházející snižovaly rozdíly mezi kladem a záporem. Zápory jsou tak nějak víc akceptovány a pozitiva nejsou tak vyhraněně ostrá, jako byla v minulosti. Stačí se podívat na současnou, českou politiku. Je pro nás normální říct "Všichni kradou" a současně nad tím mávnout rukou. Naproti tomu s úžasem poslouchám babiččino vyprávění o známých z dob, kdy byli i tací, kteří dokázali položit svůj život za druhého.

Ze slov, která pomalu ustupují z každodenního slovníku průměrného Čecha a jsou postupně nahrazovány slovy jako je štěstí, užívat si, peníze aj., jsem vybrala:

Milosrdenství

Joo joo, bylo kostelový tour a je mi jasný, že slovo "milosrdenství" kostelem zavání. :))  Ale nemyslím si, že by tomu tak bylo vždycky. Když se rozhlédnu po sociálních sítích, jako nejpopulárnější hlášky na mě vyskakují například: Sereš na mě, seru na tebe. Nebo: Odstraň ze svého života lidi, kteří ti nejsou přínosem. Když ale zapátrám v paměti, ještě si vybavuji jak mi v dětství babička vštěpovala do hlavy: Nečiň druhému, co nechceš aby bylo činěno tobě. Nebo Pomáhej druhým, starším a potřebným.

Taky vnímáte ten "jemný rozdíl"?  Zatímco dnes je důraz kladen na "JÁ", dříve byl důraz kladen na "já pro druhé". Samozřejmě, je nutno v tom najít nějaký balanc, pokud se bavíme o všedním životě.

Laskavost

Všech těchto 5 slov obdivuji, respektive obdivuji lidi, kteří znají jejich význam a umí jimi naplnit svůj život. Ale kdesi jsem četla, že člověk nemá házet perly sviním, protože je rozdupou, otočí se a roztrhají vás. Milosrdenství se podle mého úsudku prokazuje těm ,co jej potřebují, nebo o něj stojí. Laskavost těm, kteří jí nezneužívají.

Šlechetnost a velkorysost

Když se řekne šlechetnost, vidím rytíře a krále. :)) Vnímám ji jako výsadu těch nejvýznamnějších lidí, samozřejmě nezávisle na společenském postavení. Člověk umí odpustit dluh. Zaplatit účet. Tolerovat nějaký ten ústřelek a přimhouřit oko když je třeba. Opět připomínám "perly sviním", protože je rozdíl mezi šlechetností, velkorysostí, laskavostí - a hloupostí nebo naivitou. Hranice je tenká a někdy je těžké ji správně určit. Možná právě proto si podobné, charakterové vlastnosti dokáže osvojit jen ta menší část lidí.

Soudržnost

Schopnost držet pohromadě. Zapřít sám sebe nebo vlastní zisk na úkor skupiny, hnutí nebo většího cíle. Opět mi to slovo vytanulo na mysli, díky babiččině vyprávění, jak se občas ve vesnici ukrývali židé a i když byli jen v jednom domě, celá vesnice "držela basu" a nic neprozradila Němcům, kteří je hledali.

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a dík. Mnohem víc lidí si totiž raději přečte o tom, jak Eva Farná zápasí s jojo efektem, nebo že Babiš rozdává zadarmo koblihy v metru.  Pokud chcete ještě víc obdivu a díků -  sdílejte. :)  Třeba trochu infikujem svět. :D ;)

A pokud z článku chcete vytřískat víc, pusťte si zmíněný dva filmy:

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

11 comments

  1. Víš, že mě chybí i jen prosté prosím a děkuji? Jako stará vykopávka pracuji brigádně v McDonald’s, tedy s dětmi kolem 16-17 let…. Ty puberťáci, kteří vydrží a zůstanou jsou úžasní, ale já jim připadám jako exot, když zdravím, děkuji za pomoc apod. Odcházím, loučím se a děkuji za fajn směnu…. Za to, že to šlo hladce, že všichni dostali najíst, tě jsme to zvládli…. A oni nechápou, nechápou základní lidskou slušnost. Moje osvěta začíná tady, tady z očí do očí…. Umíte si představit, jak jim lezu na nervy?! 😁😁😁😁😁
    Hezký den a zbytek léta. Milena

    1. Mílo díky za návštěvu i koment! :) Obdiv, já nevim jestli bych mezi dnešními puběrťáky vydržela… :D Ale je fakt, že jich moc ani neznám. ;) Taky užívej léta!

  2. Tak pod to se, Jani, klidně podepíšu a jsem ochotná i sdílet..Mimochodem, Schindlerův seznam je jeden z mých nejoblíbenějších filmů a naprostým právem..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *