Tipy, Výlety a cestování

Alternativní cestování: 6 tipů jak víc cestovat a užívat si dovolené častěji

Alternativní cestování: 6 tipů jak víc cestovat a užívat si dovolené častěji

Alternativní cestování: 6 tipů jak víc cestovat a užívat si dovolené častěji

Co je to "alternativní cestování"? Pro mne pojem, který znamená hledání cest, možností a způsobů, jak víc cestovat, aniž bych musela utratit desetitisíce za jednu dovolenou.  Chcete to taky zkusit? Jde to. Pokud máte chuť, přečtěte si můj seznam tipů, který jsem sestavila podle toho, jak to dělám já.

V posledních letech jsem začala o něco víc cestovat. V průměru si ročně dopřeji 2 až 4 dovolené. Zní to jako luxus? Jak se to vezme. Nemám totiž ani víc času, ani víc peněz než jakýkoli jiný, průměrný občan České republiky.  Spíš jsem cestování zařadila mezi jednu ze svých priorit a jsem ochotná tomu něco obětovat.

Častější cestování vyžaduje, kromě menších obětí, také hledání nových možností způsobů cestování a trávení dovolené, než jak jsme zvyklí. Čím tedy začít?

6 tipů jak víc cestovat

1. Začni špetkou odvahy

Hledání nových cest a způsobů trávení dovolené, s cílem dopřát si dovolenou v zahraničí častěji, vyžaduje špetku odvahy a o špetku méně pohodlnosti. Například zařídit si dovolenou sama, bez cestovní agentury. Nebo nebát se oprášit svůj elementární, anglický slovník, který můžeme při cestě do zahraničí potřebovat. Vzdát se nutnosti mít na cestě delegáta a být ochoten netrávit dovolenou pouze v hotelovém resortu.

2. Vynech cestovky

Cestování s agenturou může být mnohem pohodlnější. Vyberete zájezd, prostudujete, na co máte nárok, zaplatíte a pak už stačí jen dorazit na letiště. Nicméně, zájezd s cestovkou stojí mnohdy až dvakrát tolik, než kdybyste se odvážili cestovat na vlastní pěst. A dává to logiku. Buď si všechno zorganizujete sami, nebo za organizaci platíte někomu druhému. Obě alternativy mohou být někdy na místě, ale při hledání ekonomičtějších způsobů cestování je prostě výhodnější si vše zařídit sám.

3. Plánuj až měsíce dopředu

V případě levnějšího cestování na vlastní pěst, určitě neplatí žádné „last minuty“. Naopak, čím více se blíží datum odletu, tím vyšší je cena za letenku u nízkorozpočtové, letecké společnosti. A my chceme nízkorozpočtovou, leteckou společnost, :) takže musíme plánovat hodně dopředu a ideálně několikrát do roka.

Když jsme u plánování, doufám, že se vám k tomu bude hodit i připravovaný diář! :) Omrknout a předobjednat můžete TADY

4. Začni letenkou, přizpůsob destinaci

Existují celkem prima servery, na kterých najdeme spoustu různých nabídek od různých leteckých společností. Na mnohých z nich už se dá i celkem přehledně filtrovat podle ceny. Pokud chcete ušetřit, začněte cenou a až následně vyberte destinaci, která je pro vás lákavá.

5. Zkrať dobu pobytu

5 nocí nebo 7? V případě, že cestuji po EU, mně osobně úplně bohatě stačí 5 krásných, efektivně strávených dní. Někdy to znamená ušetřit 3 až 5 tisíc, a to už je půlka další dovolené, nebo slušné kapesné, abychom si lépe užili svých 5 dní. :)

6. Hledej levné ubytování

Tohle je pro mne osobně asi ta nejsložitější část. Když říkám levné, nemíním tím totiž šeredné. :)) Přeci jen, mám nějaký standard, nejsem až takový „adrenalinový baťůžkář“ a místo, ve kterém jsem ubytovaná je pro mne hodně důležité. Nemusí být luxusní, ale musí se mi líbit, působit útulně nebo zábavně, chci dobrou lokaci a trvám na čistotě. I v tomto případě se mi osvědčilo několik webových serverů, kde se dají filtrovat ubytovací zařízení podle ceny. Někdy najdete skutečný skvost za poloviční cenu, než bývá běžné a je to jen dočasná nabídka. Tohle chci. :) Ale holt to trvá a někdy je potřeba dolaďovat termín s termínem letenky, takže nic nebookuji hned, ale až v bodě, kdy mi sedí obě ceny na obou stranách.

Za kolik peněz se dá víc cestovat?

Já utratím v průměru 5 až 7 tisíc za jednu dovolenou, za ubytování a dopravu bez stravy. Na jídlo a výdaje mi většinou stačí cca 150EUR v průměru, které si vozím pokaždé a pro každý případ mám s sebou i kartu a další rezervu. Sečteno a podtrženo, zatím se mi daří cestovat po krásných místech, užívat si pěkného ubytování i místního jídla, aniž bych se nijak zásadně omezovala, a to všechno za minimálně poloviční až třetinovou cenu než s cestovní agenturou. Kvalita ubytování je zpravidla o 50% vyšší než u klasických zájezdů a nejsem nucena jíst stále stejnou, hotelovou bufet stravu. A to se vyplatí! :D

Těch tipů mám samozřejmě mnohem víc. Místa, kde sháním letenky a ubytko, jak a kde jíst nebo nakupovat a tak dále. Takže pokud budete chtít, ráda sepíšu do dalších článků – a chystám se (konečně!) popsat taky jednotlivé destinace, které jsem navštívila. Pokud vás zajímá něco konkrétního, ptejte se! Vynasnažím se všechno opět sepsat.  No a samozřejmě, pokud ještě neodebíráte novinky z blogu emailem, teď je ten čas – ať vám neuteče další článek.

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

4 comments

  1. Ahoj Jani, já bych uvítala tip na levné ubytko na Moravě, příští rok na jaře… Nepohrdnou ani záchodem na chodbě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *