Všechny články, Výlety a cestování, Ze života

Cestování: Týden na Maltě! Zážitky, zkušenosti a doporučení na cesty

Cestování: Týden na Maltě! Zážitky, zkušenosti a doporučení na cesty

Cestování: Týden na Maltě! Zážitky, zkušenosti a doporučení na cesty

Letošní léto jsem trávila v Čechách. Jednak jsme plánovali zářijovou svatbu na Mauriciu a za druhé, když už zahraničí, tak preferuju vyrazit mimo sezónu. Je to levnější, není mi tak šílený vedro a taky se u většiny památek nemusím rvát s davem. Loni jsme takto vyrazili s mamkou do Chorvatska a tu podobná myšlenka celkem nadchla, takže jsme se rozhodly vyrazit letos znovu a přibrat i ségru se synovcem do party. :) A strávili jsme společný, skvělý týden na Maltě!

Cestování s dětmi

Oukej, hned na začátek musím zmínit, že cestování s malými dětmi vyžaduje úplně jiný přístup a přizpůsobení, nicméně, my jsme si s „holkama“ řekly, že to zkusíme propojit. A tak jsem se pustila do klasického „hledacího kolečka“, které jsem přizpůsobila faktu, že s námi cestuje i čtyř a půl letý pasažér. :)  (Jak většinou postupuji jsem vám popsala v minulém článku ZDE.)

Priority

Začala jsem letenkami a hledala, pokud možno, destinaci, kde je ještě v říjnu teplo a možnost koupání. A padlo to na Maltu. Letenka vyšla cca na 2 000 Kč za osobu, s odletem z Bratislavy. S hledáním ubytování to bylo trochu složitější. Mezi priority jsem zařadila pohodlí ubytování, blízkost pláže (ideálně ne s přístupem rovnou ze skály :)) hotelové možnosti pro děti (bazén), blízkost dalších možností vyžití v blízkosti hotelu atp. Nakonec jsem našla čtyřhvězdičkový resort, který seděl zadaným kritériím a kde nás týdenní ubytko vyšlo cca na 5 000 na osobu za týden (7 nocí), v apartmánu se dvěma ložnicemi a kuchyní.

 

Sunny Coast beach resort

Nejlepší na ubytování byl bazén s výhledem na moře, se vstupem a lehátky pro hotelové hosty zdarma a dětským koutkem. V malém komplexu je i hotelové Spa, posilovna a krytý bazének. (Zdrobnělina je na místě.) Zdarma oproti depozitu tu taky půjčují ručníky. Brankou se dá po schodech sejít až k moři, kde jsou během sezóny rovněž hotelová lehátka a možnost koupání v moři, hned u hotelu. Vstup do vody je ovšem lehce krkolomný, takže pro pětileté dítě to chce asistenci… podotýkám, zručnou asistenci plavce, jinak bych doporučila spíše nedalekou pláž Qawra beach. Zvládli jsme oboje, :) ale najít hotel s alternativou blízké pláže se ukázalo jako chytrý krok.

sunny coast resort na maltě

sunny coast resort na maltě

sunny coast resort na maltě

Lokalita

Qawra a Bugiba je v podstatě výběžek na horní části hlavního ostrova, na kterém najdete i Maltské národní akvárium. Malta se skládá celkem ze tří ostrovů, ale z důvodu nočního příletu jsem zavrhla možnost ubytování na menších ostrovech, kam je nutno se přepravovat trajektem. Přesto, pokud bych cestovala bez dětí, upřednostním právě tuto variantu. Cena ubytování by tak mohla být ještě nižší, kvalita naopak vyšší a rovněž jedny z nejhezčích pláží (včetně turisticky oblíbené Blue lagoon) je právě tady.

Maltské Jídlo

Fantastický. :) Kdekoliv jsme jedli, bylo jídlo v podstatě výborný. Doporučuju určitě ochutnat tolik ryb a mořských plodů, kolik jen zvládnete. My jsme zvládli mušle, tygří krevety, chobotnice, i „bělomasé“ ryby ze sezónní nabídky. Mezi typické, maltské národní pokrmy patří například králík, který nás ale nelákal. :) Tak vesničani, „co my s králikem“. :)) :D Typická je taky místní limonáda Kinnie, z hořkých pomerančů a bylin. Zmrzka je tu taky absolutně výborná, chuťově blízká Itálii, mnohem lepší než v Chorvatsku.

Ceny na Maltě

Na Maltě se nedoporučuje pít užitkové voda a ta balená je na ostrově (logicky) dražší než v Čechách. Ceny jsou samozřejmě taky vyšší, než jsme standardně zvyklí, ale řekla bych, že jsou adekvátní Evropské unii. Za kávu zaplatíte v průměru 1,80 EUR, za večeři (nebo oběd) průměrně 12 až 20 EUR (a výš) včetně pití, podle toho, zda si dáte levnější variantu (pizza, těstoviny, rizoto) nebo tu dražší (ryby, plody moře, steaky).

TIP

Pokud chcete ušetřit a cestujete alespoň v páru, doporučuji kombinovat jednotlivá jídla podle ceny. Porce byly totiž zpravidla víc než dostačující (a zbytečně nám pravidelně zbývala příloha), takže ideální k tomu „sdílet“ mezi sebou. Personál s tím zpravidla počítá a často tuto možnost nabízí. (Donést ještě jeden talíř „to share“). K obědu doporučuju jednu rybu, jeden salát a dva talíře. :) K večeři jednu rybu, jednu přílohu, jeden salát, nebo dvě ryby, bez přílohy, jeden salát atp.  Vyjde to mnohem levněji ale ve výsledku toho mnohem víc ochutnáte.

Co navštívit na Maltě

Pokud jste s malými dětmi, moc turistiky asi neplánujete, ale v případě horšího počasí je určitě super možnost vypravit se do Maltského národního akvária. Jak Qawra beach point, tak akvárium, jsou cca 10 minut chůze od hotelu. Abychom si udělali lepší představu o ostrovech a místě celkově, rozhodly jsme se pro jeden fakultativní výlet lodí. Mimo sezónu nás stál 28 EUR na osobu (dítě zdarma).  Výlet byl celodenní se zastávkami na ostrovech Gozo i Comino. Na Gozu jsme stihli hodinovou prohlídku historické pevnosti Cittadella, na Cominu hodinové koupání a prohlídku Blue lagoon z lodi.

Malta je určitě rájem hlavně pro turisty, kteří se chtějí primárně hýbat po ostrovech, milují muzea a historii, ale dá se tu strávit i příjemně odpočinková dovolenka. :)

Máte zkušenost? Co se vám na Maltě líbilo a co naopak „nemusíte“? :) Těším se na komentáře!

co navštívit na maltě 1

co navštívit na maltě 2

co navštívit na maltě 2

co navštívit na maltě 3

maltské národní akvárium

Gozo Cittadella 2

Gozo Malta

týden na Maltě

 

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

5 comments

  1. Jani, zavzpomínala jsem na květen, kdy jsme také byli na Maltě. Sice na opačném konci, ale jeden den přesně na stejném místě jako vy. Vřele doporučuji. Také jsme byli mimo sezonu a nemůžu si vynachválit. Ještě doporučuji koupit za 20 eur permanentku na autobus a můžete jezdit všude po celém ostrově a všech přilehlých. Přeprava na Gozo vyjde tím pádem na 5 euro za loď, zbytek dojedete busem. Jééééé tam bylo krásně.

  2. Skvělý tip, a moc pěkný článek. Také rádi jezdíme mimo sezónu, sami si zajišťujeme cestu i ubytování. Je to pro nás pohodlnější než s cestovkou. O Maltě právě uvažujeme někdy na jaře, takže snad… Ostrov určitě prozkoumáme ze všech stran. Láká nás příroda, moře, jídlo, pití, historické památky a spoustu dalších věcí. Věřím, že jste si dovolenou krásně užili. Přeji příjemné podzimní dny :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *