Buď vším, čím chceš být. Jen ne někým druhým.

Buď vším, čím chceš být. Jen ne někým druhým.

Jestli jsem kdy chtěla kohokoli k čemukoli inspirovat, pak určitě (a jedině) k tomu být sám sebou. K tomu hledat sebe sama, tu schopnost v sobě rozvíjet a upevňovat a i když střílím tipy napravo nalevo,  slovo TIP je pro mne označením čehokoli, co slouží jako nápad – nikoliv jako jediný směr.  Stejně tak to ovšem je se slovem „inspirace“.

Když nad tím tak přemýšlím, slova inspirace, tip a motivace patří k mým oblíbeným.  Už několik let i na blogu. :) Slovo TIP úplně poprvé zaznělo v titulku článku v březnu 2016, v textu ještě o rok dříve.  Podobně je to se slovem inspirace. :)  Když se tak koukám na ty „výpisky“ ve kterých zazněly, připadá mi to legrační. :)

Jo. Ušla jsem kus cesty. Zatímco hlavní obsah a 3 klíčová slova byla jasná od začátku, forma se ještě hodně pilovala, hledala a usazovala. A vlastně se tak děje pořád.

To je totiž ta cesta, kterou by měl každej hledat sám, nezávisle na tom, odkud čerpá inspiraci. (A teď už samozřejmě, nemluvíme jen o blogování.) Je totiž obrovský rozdíl mezi inspirací a přejímáním, opakováním a napodobováním. Opakují a napodobují děti, aby se od dospělých naučily rutinní věci nutné pro život. Ovšem dospělí motivují, inspirují a vedou. Rozšiřují obzory. V případě, že by začali napodobovat, stanou se směšnými a vlastně zbytečnými.

Buď vším, čím chceš být

Věřím tomu, že člověk může být čímkoli na světě a žít jakýkoli život chce. Vše záleží jen na něm samotném, na jeho prioritách a na tom, co je ochoten pro ně udělat. Můžeš být vším, čím chceš být. I já mám sama pro sebe několik met, kterých by se mi hrozně líbilo dosáhnout. Náš vnitřní svět samozřejmě formuje konfrontace se světem vnějším a se světy druhých. Jsou věci, které mě na některých lidech fascinují. (O těch vám možná napíšu něco v dalším článku :))  Ovšem nikdy v životě jsem nepotkala člověka, po kterém bych se chtěla opakovat, nebo kterého bych chtěla napodobovat. A jakkoli se to zdá nepochopitelné, i takoví lidé existují.

Jo. Jednu dobu mne podobné chování fakt rozčilovalo. Ale pak jsem si uvědomila, že „hledím na děti“. :) S hrdinnou tváří napodobují „dospělé“, neskutečně pyšní sami na sebe a na vlastní výkon, který jim zjevně funguje. A proč by ne, když už je prověřen někým druhým. Krapet u toho změní výraz tváře a možná dokonce i věří tomu, že to sami vymysleli. A tenhle pohled na věc, mne ve finále napňuje lítostí. Lítostí a soucitem s těmi, kteří nemají na víc, než žít život druhých.

Originalita neexistuje

I tenhle pohled je svým způsobem fakt. Před nějakou dobou jsem potkala svého profesora fotografie ze střední. Prej už ho moc nebaví fotit. Už všechno vyfotil, a to co nevyfotil už stokrát vyfotili stovky lidí před ním. Jo, i to je samozřejmě pravda. Nikdo z nás není natolik výjimečným, aby nebyl někdo ještě výjimečnější. 99% z nás pravděpodobně nepřinese světu větší objev, než ty, které už byly dávno objeveny. Vlastně i to, co ještě objeveno nebylo už stejně dávno existuje, neomezeno tím, kdy si toho všimneme. Jsme malí. Ale přesto jsou někteří z nás velikáni, všichni můžeme být osobnostmi a nebo těmi, co něco umí. A nebo neumí a čumí… a pak se zkouší opakovat.

Buď vším, čím chceš být. Ale nejvíc je, když zůstaneš sám sebou.  buď vším

jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

12 komentářů

 1. Marcela Studená napsal:

  Neskutecna pravda. Jen bych rekla, ze se nekteri boji byt samy sebou… Nevim zda proto, ze je ostatni odsoudi, ze si neveri a nebo proste maji jen strach… Krasny clanek

  • jsemzenaeu napsal:

   Díky za koment Marcel. Souhlasím s tebou. Někteří se bojí, jiní jsou tak „zajetí“ v tom, co jim vtloukli do hlavi druzí, že to ani neumí a nebo o tom dokonce ani neví, že postrádají vlastní osobnost. Ale na druhou stranu, stále je spousta lidí, kteří umí zářit individualitou :)

  • jsemzenaeu napsal:

   YEP! Moje řeč <3

 2. Vanda napsal:

  Každá žena nebo muž může být čím chce i sám sebou ale mám pocit že většina lidí žen i mužů se bojí být sebou nechce udělat špatný dojem a další věci když je člověk sám a o samotě tak se chová jak chce ale ve společnosti se lidi většinou přetvářejí jako že jsou někdo jiný, lepší. Já se začala sama sebou chovat až v tu chvíli co jsem poznala svého manžela už jsem neměla žádné zábrany a za to jsem moc ráda.

 3. Tereza napsal:

  Napodobujeme svoje rodiče aspoň v něčem😉

 4. Milena napsal:

  Já mám pocit, že jen přežívám

  • jsemzenaeu napsal:

   Tak to doporučuji nepřežívat, ale začít žít! ;) Je spousta věcí, který se nedaj ovlivnit. Některý okolnosti, nebo druzí. Ale pořád ještě je hafo věcí, který jsou v naší vlastní režii a změnit jdou. Přístup. Pohled. Priority. Člověk se může rozhodnout žít tak jak chce, a jak mu to dělá radost. A pokud to nedělá, nebo se o to alespoň usilovně nesnaží, není moc šancí na změnu. Ta je vždycky jen z naší vlastní iniciativy.

 5. Petra Pětníková napsal:

  Souhlasím, měli bychom všichni být sami sebou, ale je to těžké.. V dnešní době Ti všichni říkají, co máš nosit, jak to nosit, co jíst, jak mluvit a co říkat.. Ale pokud si člověk udělá v hlavě jasno, jde to. 🙂 🙏🏻

 1. 31.8.2018

  […] rovnováhu mezi protipóly a mít se ráda taková, jaká jsem, aniž bych se nutně musela snažit vypadat jako někdo druhý. Mladší. […]

 2. 23.12.2018

  […] Být sám sebou vyžaduje se nejprve poznat. Poznávej se tedy čtením knih, posloucháním příběhů, žitím každodenního života, skrze vztahy s lidmi kolem sebe… a když najdeš to, kým ve skutečnosti jsi, ŽIJ TO, buď sám sebou a nestyď se za to. Neopakuj se po druhých. I kdyby to nebylo ani in, ani cool, ale prostě jen obyčejné, veselé, nebo naopak neobyčejné a dobrodružné… JSI TO TY! A to je nejvíc, co v životě můžeš mít. […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *