Menu Zavřeno

Inspirativní: Jak najít krásu i tam, kde není

Inspirativní: Jak najít krásu i tam, kde není

Podzim je pro mne letos tak trochu výzvou. Výzvou k hledání. Jak najít krásu i tam kde není, například.  A tak se zamýšlím i nad tím, jestli jsou místa, období a věci, které jsou jenom ošklivé?

Určitě jo

Z našeho pohledu. Jsou věci, na kterých není ani nic pozitivního, ani nic hezkého. Ale kouzlo života spočívá v umění poodstoupit a zkoušet nahlížet na věci v kontextu, z vyšší perspektivy. Myslim, že je to stejný, jako když si člověk prohlíží puntíkatej hrnek z deseti centimetrů. Těžko přes puntíky uvidíte i něco jiného. Zkoumáte detaily. Ale když se postavíte o dva metry dál, můžete krásně vidět, že puntíky končí spolu se zaoblenou hranou šálku, který stojí na dřevěném stole a dokonce (!!) na něm nestojí sám. Je tam i konvička s čajem, mléko a květina ve váze…

Prostě krása, stejně jako čas a všechno kolem, je relativní. A člověku, který nenávidí puntíky, budete těžko vemlouvat, že je ten hrnek hezkej. Ale i tak, když poodstoupí, může spatřit tu krásu v celku, nebo v jiných detailech kolem. Takže vlastně záleží jen na tom, jak se umíte dívat.

Nějak tak to mám s podzimem

Nevidím nic pěknýho na tlejícím, navlhlým listí, vlezlý zimě, ubývajícím světlu a chřipkových epidemiích. A může mi kdo chce jak chce sugerovat, že podzim je krása barev. Když je tma, zima a prší, tak mě prostě ani barvy nezajímaj. :)) Nehledě na to, že i ty barvy by vynikly víc, kdyby na ně slunce svítilo častěji. Nicméně! Odmítám se nechat znechutit věcmi nechutnými, kterých je (podle mýho) podzim plnej a jsem rozhodnutá najít krásu i tam, kde není. Protože stejně jako s puntíkatým hrnkem – ona tam je. Jen je třeba si poodstoupit.

Podzimní krása

Podzimní krása pro mne teda určitě nebude venku, vyjma dní kdy svítí sluníčko. Ale určitě ji dokážu najít v nakupování hřejivých dek, plédů, nebo svetrů, do kterých se budu doma „symbolicky kuklit“, protože stejně trvám na domácnosti vytopené minimálně na 22° :) Podzimní krása pro mě bude taky v obklopování se světýlky a svíčkami, ideálně květinových, medových a skořicových vůní, které mi pomohou plynule přejít až do období  vůně cukroví. A taky realizace v nákupu vánočních dárků, dostatečně předem – protože na Vánoce, to už se těšit umim. :))

Co vy? Jak prožíváte podzim a jaké krásy v něm dokážete najít?

 

Posted in Inspirativní, Všehochuť, Ze života

Mohlo by tě zajímat:

2 Comments

  1. Sabina

    Miluji podzim, prave pro jeho barevnost, kdyz susti spadane listi pod nohama a sviti slunicko.Sbirame kastany a sipky na vyzdobu domova a vytahujem svicky na vecerni pohodu.Kdyz prsi a je zima zabalim se do deky a vychutnavam horkou kavu.Tohle obdobi je moje nejoblibenejsi a nikdo mi ho nepokazi recmi o blate a ze je brzo tma :) Mne to neva … :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *