Menu Zavřeno

Tipy: 5 tipů jak najít práci snů a uspět!

práci snů

Tipy: Jak najít práci snů a uspět!

Kdo bychom se nechtěli živit tím, co nás baví, chodit do práce s radostí a propojit příjemné s užitečným? Ale ani práci snů, jako ostatně všechno hodnotné, nedostanem zadarmo a nevysedíme doma na zadku. :) Jak najít práci snů a uspět? Všechno začíná pohovorem. Respektive – pozvánkou na něj. A v dnešním článku bych vám ráda dala nějaké tipy na to, jak to pozvání získat a uspět. Včetně rady jak se dopracovat ke své práci snů.

Z praxe a ze zkušenosti

V posledních týdnech jsem viděla fakt velký množství životopisů, viděla celkem dost uchazečů a několika z nich i kladla „záludné“ otázky. :D Když jsem tak přemýšlela o jednotlivých kandidátech, říkala jsem si, jak si někteří z nich škodí. Přitom šlo vesměs o hlouposti, drobnosti v životopise, které však významně dotváří celkový dojem. A samozřejmě jsem hned pojala úmysl sepsat „radící“ článek na dané téma.

Jo, spoustu věcí už notoricky známe. Ale spoustu věcí je třeba i notoricky opakovat, než pochopíme, že na nich skutečně záleží a zařídíme se podle toho.

Jak získat práci snů

Je potřeba odlišit práci snů a práci, na kterou máme kvalifikaci, schopnosti a dovednosti. Pokud se budeme tyto dvě věci snažit míchat dohromady, pravděpodobně nikdy neuspějeme. Nicméně to neznamená, že máme na práci snů zapomenout. Jen bych při jejím dosažení postupovala asi následovně:

1. Popište na papíře, co všechno obsahuje vaše práce snů. Kde se vidíte v ideálním případě a co si přejete dělat.

Krok, ve kterém se fantazii meze nekladou. Nebojte se snít, toužit a všechno si to psát. Zároveň se vlastně motivujete a dodáváte si pocit, že všechno je možné, pracujete na svém snu a děláte praktické kroky k jeho dosažení.

2. Čas sepsat si to, co umíte nejlíp.

Na další papír si sepište reálné zkušenosti, znalosti a dovednosti. Buďte k sobě upřímní a zapomeňte na příkrasy – stejně vás nikdo nevidí. ;) Při sepisování můžete mít buď pocit, že se vašemu snu rapidně přibližujete, nebo se mu rapidně vzdalujete. Ve skutečnosti se mu lze jen přibližovat, tedy pokud to s ním myslíte vážně. ;)

3. Vyhodnoťe rozdíly mezi oběma papíry.

Kolik procent znalostí a dovedností koresponduje s prací vašich snů? 90? 50? Nula? Kolik procent z těch chybějicích znalostí a dovedností se můžete (a dokážete) naučit? Vezměte si papír číslo 3 a napište si seznam reálných kroků, které by měly vést ke zvýšení vaší kvalifikace v oblasti práce vašich snů.

Padesát procent je na dreamjob málo. V devadesáti  procentech už se dá pokoušet šťestěna. Nicméně, pokud opravdu chcete uspět, nebuďte netrpěliví a nesnažte se skákat z prvního schodu rovnou na desátý. Jednak je to únavné, vyčerpávající, a šance že uspějete je velmi malá, což následně ovlivňuje i vaše sebevědomí a pozitivní motivaci. Na první pohled pomalejší a systematičtější cesta, je ve skutečnosti to, co vám pomůže uspět nejrychleji. Takže:

4. Zkompletujte, zaktualizujte a prohlubte vaše reálné dovednosti

a začněte hledat práci, která jim stoprocentně odpovídá. Pokud firmě nabídnete deset bodů z deseti právě v té oblasti, ve které hledá, máte vysokou šanci získat job, ve kterém budete opravdu dobří. A žádný job není zábavnější ani milejší než ten, který vám skutečně jde a vidíte za sebou výsledek. Pouze taková práce vám také jako jediná poskytne dostatek energie, se ve volném čase věnovat dosažení svých snů a zvyšování kvalifikace právě ve vysněné oblasti. Taková práce je ideální pro životní úsek, ve kterém se zrovna nacházíte a současně i pro ten, ve kterém se jednou chcete ocitnout.

Pokud se pustíte do jejího hledání, mám pro vás ještě pár malých doporučení. Pokud ovšem nechcete ztrácet čas, energii a pohovory neberete jako možnost vyrazit mezi lidi na pokec. :))

  • Odpovídejte pouze na pracovní pozice firem, které se minimálně v 90% svých požadavků shodují s tím, co skutečně umíte. Zvýšíte šanci na úspěch.
  • Hledejte takovou formu úvazku, která koresponduje s vašimi dalšími aktivitami. Jen takovou si budete umět obhájit.
  • Dejte si práci s motivačním dopisem. Ukažte, že se zajímáte o právě o konkrétní místo a proč. Nikoho nezaujme ani nepřesvědčí „motivák přes kopírák“.
  • Upřímnost se cení. Nehrajte levou, která stejně jednou vyjde najevo (pokud vás zkušený personalista neotipne hned, tak nejpozději ve zkušební době) a poškozuje všechny zúčastněné.
  • Nastudujte si informace které máte o firmě a dané pozici k dispozici. Z webu, internetu, na konkurenčních stránkách. Připravte si na pohovor rovnou vlastní nápady, jak byste některé věci zlepšila, procesy zefektivnila a podobně. V pravou chvíli je použijte a pokud skutečně obohacují, máte vyhráno.

5. Keep dreaming

Ale hlavně keep working. Nepřestaňte snít, ale nepřestaňte taky na svých snech pracovat. Sledujte odborníky v daných oblastech. Přihlaste se do kurzů, které vás k vašim snům mohou přiblížit. Připojte se ke komunitám, ať už na síti nebo v reálném životě, které mají co říci k tématu a budujte síť kontaktů. Buďte aktivní a nebojte, váš čas přijde a sen se stane skutečností. Někdy to není hned a skoro nikdy to není zadarmo, ale je to možné. Ve třiceti, v padesáti, nebo v šedesáti – nikdy nejsme dost staří, abychom nežili tak, jak jsme si vysnili.

Tak a děvčátka, pokud máte nějaké dotazy, ráda na ně odpovím v komentářích. Stejně tak se těším na komenty, kterými doplníte článek o vlastní zkušenost! 

práci snů

Hledáte práci? Zkuste Jooble

Posted in Inspirativní, Tipy, Všechny články

Mohlo by tě zajímat:

2 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *