Všechny články, Výlety a cestování

Z Výletu: Největší dochovaná židovská čtvrť v Evropě. Třebíč a život za řekou.

Z Výletu: Největší dochovaná židovská čtvrť v Evropě. Třebíč a život za řekou.

Z Výletu: Největší dochovaná židovská čtvrť v Evropě. Třebíč a život za řekou.

Ještě vám dlužím článek z Maďarska, ale vezmu to od těch nejčerstvějších zkušeností. Takže od Třebíče! :D

Vyrazili jsme odpoledne, z Brna je Třebíč opravdu kousek. Zaparkovali jsme hned na náměstí a vydali se prozkoumat blízké okolí. Protože jsme tataři :P nevšimli jsme si informační mapy města, což nám mohlo ušetřit dost času. :)) Náměstí mne opravdu nijak výrazně neuchvátilo, ale narazili jsme na historický rozcestník a jedna ze směrovek indikovala cestu do židovské čtvrti města. Jupí! Vyrážíme!

Židovská čtvrť byla oddělena od zbytku města řekou. Přejdete most a ocitnete se v jiném světě. Zmenšený život na druhém břehu. Kdo by ale čekal mrtvé, vysídlené budovy, plete se. Spousta domů je obývána, najdete tu třeba hospodu, cukrárnu, galerie, nebo starousedlíka s divokým vousem, jak na vás shlíží z okna… :D To všechno dodává místu neuvěřitelnou, zvláštní atmosféru. Rozpadající se domy vedle nově zrekonstruovaných, místní vedle turistů, židovská čtvrť pro mne byla spojením kontrastů.

V areálu je rovněž židovská synagoga (dokonce dvě) a již zmíněné galerie, které jsem obě dvě vymetla. :)) V galerii Vlasta pán nevypadal přiliš přívětivě :D tak jsem z ní rychle vypadla, ale v té druhé se mi podařilo zapříst hovor a udělat si pár fotek.

Atelier Kjullenen

V podstatě rodinná galerie, pokud mluvíme o místnosti o pár metrech, plné zajímavých děl, rozvěšených a poskládaných všude kolem. Najdete tu plastiky, obrazy, lepty a grafické záležitosti, které dělá přímo majitel – syn rodičů, akademických malířů Kjullenenových. Maminka už bohužel nežije, ale syn i otec jsou stále umělecky činní a tu „opravdovou práci“ dělají především na zakázku. V židovské čtvrti je to ale příjemná zastávka i pokoukání.

Přímo ve čtvrti je informační centrum, kde najdete veškeré potřebné informace a můžete si i zaplatit komentovanou prohlídku. Dá se navštívit dobová výstava – židovská domácnost v jednom z domů, synagoga, nebo vetešnictví v domě Seligmanna Bauera.

Židovský hřbitov

Pokud to vezmete do kopce (což je btw nádherná procházka) dojdete na vyhlídku a dále na židovský hřbitov. Vyhlídkovou bych nazvala celou procházku. Čím výš stoupáte, tím víc máte celou Třebíč jako na dlani.

Třebíčská židovská čtvrť je jedinou židovskou památkou UNESCO mimo území Izraele a je také největší dochovanou židovskou čtvrtí v Evropě, která v době nejhustšího osídlení čítala více jak 1200 obyvatel.

Určitě moc doporučuji návštěvu! :)

Kompletní informace najdete na webu http://www.mesto-trebic.cz/zidovska-ctvrt.php

 

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.