Menu Zavřeno

Finanční negramot! Jak jej poznat (a dát se před ním na úprk)

Finanční negramot! Jak jej poznat (a dát se před ním na úprk)

Potkala jsem jich už pár. Finančních negramotů. Opravdu doufám, že si to dneska nevezme nikdo osobně, v nejhorším případě to prostě berte pouze jako názor. Každopádně názor, za kterým si já, skálopevně stojím.

Finanční negramot nemusí být nutně člověk hloupý.

Jen má prostě určitý lajfstajl a uvažování, které je pro něj typické. Typické je i to, že takového člověka nikdy nenajdete na významném postu, stejně jako nikdy nezbohatne vlastním přičiněním.  A to je ještě ta dobrá varianta. Ta druhá (a typičtější) jsou dluhy, exekuce, insolvence a další hrůzostrašný termíny, kterými se život podobných jen hemží.

Svým způsobem je mi těchto lidí líto. Až na diagnózu „finanční negramot“ jsou to v podstatě normální lidé s normálními životy. Mají svá vítězství i svoje prohry, dá se s nima skvěle kecat, většinou se s nima skvěle paří, bývá s nimi legrace… Ale! Je tam prostě i něco pod povrchem, co devastuje jejich životy. A nejen ty jejich. Často bohužel negativně ovlivňují i životy lidí kolem sebe a dostávají je do problémů. Někdy by člověk uvítal (zejména pokud jde o ženu a potenciálního partnera), kdyby je mohl nějak rozpoznat. Rozpoznat  a raději se jim vyhnout, než způsobí v našem životě nezvratné  škody.

Samozřejmě netvrdím, že pokud kdo splňuje níže vypsané body, tak je stoprocentní finanční negramot a není mu pomoci. Každopádně zmíněné věci často mohou ukazovat na jistá nebezpečí.

Až vyhraju ve Sportce

Nikdy jsem moc nechápala lidi, co sází Sportku. Už vůbec ne, jak někdo může pouštět fantazii na špacír ohledně peněz, který nikdy neměl (a velmi pravděpodobně nikdy mít nebude) v ruce. „Kdybych vyhrál ve sportce, tak se o všechny postarám a postavím si konečně nový dům,“ řekl negramot, zatímco není schopen se postarat ani o svého psa a spravit díru v plotě, na kterou potřebuje jen štípačky a kus drátu. Finanční negramot má zpravidla pocit, že všechno řešení veškerých potíží spočívá jen v penězích, takže neřeší nic a všechno odkládá až k bodu „kdybych vyhrál“. Přitom přezírá drobné možnosti, jak začít s řešením věcí po malých a reálných krůčcích, už dnes. Stejně tak staví svoje štěstí na „zbohatnutí“ namísto umění se radovat z toho co má a vlastní pílí k tomu po troškách přidávat víc.

Peníze budou, my nebudem

„Dneska platim já, kup si to, vždyť si to zasloužíš“ a další podobná, lehkomyslná vyhlášení, nedělají finančním negramotům problém. Co na tom, že zítra nebude na chleba. Samozřejmě, není nic zlého na štědrosti, ale teď mluvím spíše o lehkomyslném přístupu k penězům. Nedělá mu problém z minuty na minutu utratit neúměrnou částku za něco, co se zrovna jeví jako výhodné, nebo pro co se momentálně nadchne. Neumí podobná rozhodnutí odložit, více je promyslet, podívat se na ně z vícero perspektiv a zjistit případné další informace, souvislosti, nebo promyslet následky.

Chci žít teď, ne za deset let

Půjčky, půjčky, půjčky. Kdo si nepůjčuje – nežije! „Měl bych na parádního, ojetýho Superba za hotový, ale potřebuju  luxusní SUVéčko. Hned, samozřejmě!“ Takže si na něj půjčí. A proč ne, kdo žije za cash? Fajn, co na tom že bance k tomu „návratnýmu“ přihodí nakonec i toho Superba – v úrocích. Stejně jako potřebuje auto, potřebuje i obří plazmu. Taky byt. Proč na periferii, když může bydlet ve městě, navýšit splátky a odložit splácení. A tak si užívá a užívá a nějak mu nedochází, že se to všecko musí alespoň nějak pokrývat plat, platební schopnost, zdraví…  Proloží to nějakou rychlo-půjčkou na ruku (kterou dneska dostanete mrknutím oka jen za podpis a občanku) a najednou je na průser zaděláno. Protože ta výhodná půjčka byla sice bezúročná a zdarma, ale jelikož ji fakt nestihl do dvou týdnů vrátit, vyskočí na třikrát vyšší sumu. To už nějak nedává ty splátky a k tomu se (jejdamane) připojily i ty odložený, na který mezitím přišla řada.  A život je k pláči.

Absence znalosti faktů

Finanční negramot si sice rád půjčuje, ale nějak mu nedochází souvislosti a následky. Nemá základní ekonomické vzdělání, ve smyslu pochopení pojmů, kterým by moderní člověk měl rozumět. – Pokud je tedy ochoten se pod ně (ve smlouvě) podepsat.

Tys už to zaplatila? Jéé, dík.

Další věcí, která je pro finančního negramota děsně jednoduchá, je nechat za sebe platit, nebo se nechat pozvat, a to s úplnou bezstarostností. Když se tak stane, bere to s jako samozřejmost tím víc samozřejmou, čím častěji za něj platíte. Někdy i dokáže projevovat vděčnost, kterou vás vřele zahrnuje. Ale dokáže to klidně několikrát denně a vůbec mu to nepřipadá hloupý. Taky mu nepřipadá hloupý nevracet dluhy, půjčené obnosy, nebo oplácet drobná pozvání. 

No, asi nedokážu napsat úplně kompletní seznam rysů finančního negramota a určitě jsou další a další věci, které by se daly zmiňovat. A to jsme ještě nenačali téma „her a prohrávání“. Což je vyšší level a tohle všechno dělá ještě víc nenapravitelným. Ale řekla bych, že už z podobného (výše vypsaného) chování se dá vyčíst hodně.

Milé ženy, buďte obezřetné, koho pouštíte mezi své přátele, nebo rovnou do své postele. No a samozřejmě, buďte obezřetné, abyste snad nezačaly podobně, absurdně uvažovat.

V životě jsem nepotkala nikoho, kdo by ve sportce (a v čemkoli jiným) vyhrál víc, než sám prosázel. (V tom lepším případě.) V životě jsem nepotkala nikoho, kdo by žil šťastným, spokojeným a bohatým životem, protože se na něj zadlužil. A v životě jsem taky nepotkala nikoho, kdo by s tímhle „lajfstajlem“ udělal šťastného ještě někoho druhého. Takže tak. Howgh. ;)

Jo a ještě chci vřele doporučit návštěvu webu https://www.penizenauteku.cz/  , páč gramotnosti není nikdy dost. ;) Bude se hodit pokud byste chtěli páchat osvětu i ve svém okolí! :*

Posted in Inspirativní, Ze života

Mohlo by tě zajímat:

2 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *