Inspirativní, Všechny články

Jak být šťastnější #10: Netlač na pilu

Jak být šťastnější #10: Netlač na pilu

Jak být šťastnější #10: Netlač na pilu

Jsem děsnej hektik, hysterik a excentrik. :)) Ok, lehce to přeháním. Nicméně patřím k lidem, kteří když něco chtějí, o něco jim jde, nebo po něčem touží, nasadí maximální vervu ve snaze toho dosáhnout. A jo! Motivace, ambice a všechno to ostatní je děsně fajn. Posouvá nás to v životě vpřed. Může to být silným motorem. Ale nesmí se to přepálit. A taky to nefunguje ve všem a vždycky. Na to je dobrý myslet. Takže pokud nám jde o to, jak být šťastnější, měli bychom se naučit netlačit na pilu.

Vytlačený vztahy?

Na čem se podobná věc dá pochopit nejlíp, jsou vztahy. Lásku si nevynutíš. Důvěru neuspěcháš. Východ slunce neurychlíš svíráním půlek zadku. :))) Čím víc by ses snažil o to získat od druhého kompliment, tím víc to bude křečovitý a přitažený za vlasy. Stejně tak nefunguje přílišně tlačit na pilu v otázce naplnění svých snů, získání ideální práce nebo dosažení ideální pozice a tak dále a tak dál.

Být něčím zcela pohlcen

Být něčím zcela pohlcen, může znít hodně vznešeně, ušlechtile i vášnivě. Ale je rozdíl mezi dočasným pohlcením a posedlostí. Je rozdíl mezi zapálením a závislostí. Představuju si Beethovena pohlceného hudbou, než dokončil "Devátou".

Východ slunce neurychlíš svíráním půlek zadku. :)))

Ale ani Beethoven nepsal Devátou každý týden, ba ani každý měsíc. A tak to máme všichni. Potřebujeme střídat aktivitu s nečinností, úsilí s odpočinkem, protože kdybychom ztratili tuto vyrovnanost, vychýlíme se z umění prožívat své štěstí a ztratíme objektivitu i soudnost. Čím víc člověk upírá svůj zrak pouze jedním směrem, tím víc pro něj jiné směry přestávají existovat.

A jak říkám, dočasně je to fajn, a dokonce je to i nezbytné, pokud chceme dosahovat svých cílů. Ale nejde z toho udělat životní styl.

Umíš slevit ze svých nároků?

Řekne se to snadno. Ale co tak vidím kolem sebe, i na svém vlastním životě, je to čím dál složitější. Ve srovnávání se s mediálním světem, každý zvyšuje své nároky na život i na sebe sama, a bičuje se mnohdy do úmoru, aby toho všeho aspoň polovinu získal. Nemá to cenu. Tudy cesta nevede. A je třeba tomu porozumět, jestliže chceme být v životě ještě o chlup šťastnější.

Takže co s tím?

Trénovat. :) Trénovat vyrovnanost práce a odpočinku, chtění a dosahování, určování si cílů i snižování některých nároků a očekávání. Je dobrý občas něco nechat plavat, občas někoho nechat dopadnout špatně, když si o to dlouhodobě koleduje, občas něčeho i nedocílit tak, jak jsme to měli v plánu a netrápit se tím. Protože tlačení na pilu mělo odjakživa jen takový efekt, že s ní člověk nemohl ani vykonávat to, k čemu byla určena a vyrobena. - Řezat a použít ji ke svému prospěchu.

Co vaše zkušenosti s tlačením na pilu? Máte je? S jakým výsledkem? Nebo jak naopak působí na vás, když na vás někdo přílišně naléhá a vyvíjí nátlak?

 

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

1 comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *