Inspirativní, Všechny články

Jak být šťastnější: #8 Dej si něco dobrýho

Jak být šťastnější: #8 Dej si něco dobrýho

Jak být šťastnější: #8 Dej si něco dobrýho

Jo, dát si něco dobrýho, to vždycky zabere.  :)) Nemyslím teda „dobrýho na zub“, což určitě napadne valnou většinu z nás, ale něco „na duši“. :)  Takovou chuťovku, malý, obrazný kousek čokolády, nebo šunky od kosti, přímo do středu našeho JÁ. :)

Na zlý nefunguje nic, než dobrý

Když vás někdo naštve. Někdo vám ublíží. Něco se nepovede. To je zlý. A „zlý“ může mít mnoho tváří a forem. Nejsnáze to identifikujeme tak, že se cejtíme mizerně. A když se cejtíme mizerně, máme obrovskej talent i chuť „zmizernit“ ještě někoho dalšího. :)) Člověk má pak na to dvojnásobný talen i chuť, s představou, že takhle se mu uleví. Ale na zlý nefunguje nic než dobrý. Jako kus čokolády. Nanuk s oříškama. Pršut a mozzarelka. :))

Pokud bychom to praktikovaly pouze orálně a jídlem, asi za chvilku neprojdeme dveřmi. Ona nakonec i ta čokoláda funguje jen velmi krátkodobě. To pořádný „dobrý“, co pomáhá, když je člověk zdeptanej, do sebe žaludkem nedostanem. A jako se všemi nejtěžšími věcmi v životě, jde to přes hlavu. :)

Na co se díváš?

Řekla bych, že štěstí člověka určuje hodně nejen to, čím (a kým) se obklopuje, ale i to kam a na co se dívá. Když se budeme dívat jen těmi směry, kde probíhají křivdy, bezpráví a útlak, zmocní se nás pocit, že celý svět je takový. Ale možná je takový jen „náš svět“.

A znova jsme u balancu a rovnováhy.  Jsem totiž přesvědčená o tom, že stejně tak, jako je dobrý inspirovat se bolestí k tomu, abychom sami bolest nepůsobili (nebo abychom si uvědomili, že ve srovnání s tím jsou naše bolesti nicotný), je dobrý i to, přestat hledět na bolest a dát si něco dobrýho. Dát si toho víc a klidně celou hromadu.

Co přesně je, to dobrý?

Nevím, jestli se to dá nastavit plošně pro všechny. To „dobrý“ je pro mne třeba šťastný člověk. Malé děti a jejich radost. Zamilovaní lidé. Jarní mláďátka, koťátka, šťeňátka a všechno podobný. :)) Šťastný konce příběhů, vyprávěných známými. Štastný konce příběhů, které se odehrávají kolem, ale unikly by nám, kdybychom neotočili hlavu jejich směrem.

„To dobrý“ pro mne znamená i to, zabývat se dobrem. Přemýšlet o něm. Číst si o něm. Projít pár cizích citátů, myšlenek, přečíst si dobrou knížku. A nakonec míra toho dobrýho vytlačí míru toho zlýho pryč z vašeho žaludku. :)

Takže pokud máte už delší dobu pocit, že to zlý má ve světě převahu, zkuste si dát něco dobrýho. Třeba to je jenom váš pocit. ;) No a taky když vás někdo „zmizerní“, vzpomeňte si, že i na to funguje spíš ta čokoláda, než tu mizernost posílat zase dál.

No nějaká ta ozátečka na zamyšlenou: Máte pocit, že je kolem vás víc dobrého, nebo zlého?  Je to světem kolem vás, nebo směrem, kterým se díváte?

něco dobrýho

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.