Inspirativní, Všechny články

Jak být šťastnější: #7 Najdi svůj vnitřní ZEN

Jak být šťastnější: #7 Najdi svůj vnitřní ZEN

Jak být šťastnější: #7 Najdi svůj vnitřní ZEN

Jak být šťastnější? Najdi svůj vnitřní zen. Tak tohle je rada do pranice, fakt. A samotnou by mě zajímalo, z který strany se do toho pustit. :)) "Najdi svůj vnitřní zen" je možná výzva k akci, která probíhá celý život. A nemyslím tím zrovna odchod do budhistickýho kláštera.

Jakej zen voe?

Najít svůj vnitřní zen je pro mne slovní spojení, popisující nějakou osobní, vnitřní rovnováhu. Rovnováhu svého vnitřního světa se světem okolním, vyváženost ve vztazích, balanc mezi prací a odpočinkem, zábavou a povinností.

Řekla bych, že nejšťastnější lidi jsou takoví, kteří se umí mezi plusem a mínusem najít v bodu nula, na něm držet rovnováhu a v případě potřeby se svobodně přiklonit buď k plusu, nebo k mínusu. 

Svobodně se přiklánět k plusu nebo k mínusu, v sobě skýtá možnost volby a princip nezávislosti. Většina z nás je ale neschopna svobodně volit, protože jsme přílišně zainteresovaní buď hodnotami plusovými, nebo mínusovými a najít střed je často rada asi takovýho typu, jako strčit hlavu do demižonu nosem napřed.

Na bodu nula

Když dám příklad... Vaše ségra, nebo nejlepší kámoška má problémy s přítelem. Vy ale milujete primárně vlastní krev, nebo osobu vašemu srdci nejbližší, takže cokoli zraní ji, zraní i vás. Na jedné straně je zranění člověka vám blízkého, na druhé straně je zranění (už) vaše vlastní, na třetí je verze zmíněného přítele a na čtvrté nějaká skutečná objektivita. No, a hledej zen, že jo.   Zen, kterej by možná i šel aspoň kousek povytáhnout, kdyby už do toho nebyly zainteresovaný vaše vlastní emoce a ego.

Hypoteticky

Co se ale štěstí týká, na nějaký hypotetický rovině jsem přesvědčená o tom, že schopnost nenechat se zranit cizím zraněním, umění nahlížet na obě strany aspoň trochu objektivně, a ještě dokázat určit, kolik času a energie tomu problému věnujete na úkor problémů jiných, dalších, vlastních... z vás dělá šťastnějšího člověka. Ale uznejte, tohle musí bejt boj na celej život. Nebo vám to jde?

Kde vy vidíte vyváženost v životě? Co vám pomáhá s vlastním "zenem"? 

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

3 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *