Inspirativní, Péče o sebe, Tipy, Ze života

Jak se začít jednoduše otužovat? Ledové sebezapření může vyřešit i vaše potíže

Jak se začít jednoduše otužovat? Ledové sebezapření může vyřešit i vaše potíže
V dnešním článku se dozvíte:
  • Jak se začít jednoduše otužovat,
  • v čem vám pomůže otužování,
  • jak mne chytly ledové choutky,
  • na co si dát pozor než začnete.

Jak se začít jednoduše otužovat a co všechno získáte odměnou za chvilku chladu

Sedím na gauči a říkám si, že jak mi uteklo léto, tak si všechno vynahradím otužovací sezónou. Celý loňský rok jsem se vydržela koupat venku až do ledna, pokračovala jsem i na jaře a pauzu mám vlastně až poslední 3 měsíce, kdy jsme řešili manželovy zdravotní komplikace. Byly to zrovna ty 3 nejteplejší měsíce v roce, takže jsem vlastně o nic nepřišla a jak se naše životní situace dává do pořádku, plynule navazuji na loňské "otůžo".

Pustíte se do toho se mnou? Je nejvyšší čas začít jednoduše.

Jak mě chytlo otužovací nadšení

Když zapátrám v paměti, je tam pár útržkovitých vzpomínek. Na film Bába z ledu. Na plaváčka v brněnské přehradě, kterého jsme potkali cestou z novoroční procházky. Vždycky jsem si říkala "Uau, to je teda odvaha. To bych nedala ani za zlatý prase". Jeden z mnoha případů, ve kterých musím uznat, že jsem se velmi spletla. Takže pokud máte podobný pocit, že tohle VY NEMŮŽETE zvládnout, dejte tomu ještě chvilku. Třeba se totiž mýlíte. Stejně jako já.

Bylo nebylo, jednoho zářijového dne

Loňské babí léto bylo velmi teplé. Koupat se v létě venku je nám celkem přirozené, tak jsem se rozhodla, že to zkusím i celé září, každý víkend. Šlo to! Prvních pár ponorů jsem si hodně pomáhala zvukovou kulisou, takže videa, která manžel natáčel ze břehu, bavily všechny kámošky. Současně jsem potkávala plavce, kteří do vody vždycky hupsli jako po másle a bez jekotu, což mě motivovalo k tomu načíst si o otužování víc informací. Postupně jsem přestala ječet a soustředila se vác na dýchání, (světe div se, ječení nepomůže tolik jako správně dýchat) a kde polevovalo počáteční nadšení, fungovala motivace vyržet kvůli benefitům, které otužování přínáší. Přijala jsem to jako výzvu a dala si cíl zkusit vyržet až do prosince. Pak do ledna. Pak do března a pak už bylo definitivně jasné, že otůžo bude láska na kus života.

Je lepší sprcha nebo rybník?

V obojím jsem našla svůj význam i systém, ve kterém se cítím dobře. Sprcha je praktická, můžeme si ji dát kdykoliv pohodlí domova. Otužování venku je ale mnohem silnější zážitek a paradoxně, pro mnoho otužilců, je mnohem snazší vlézt do ledové Vltavy, než si dát doma ledovou sprchu. Proto rozhodně nezoufejte, pookud po prvních pár sprškách nebudete skákat blahem.

Jedna z nejčastějších otázek, které jsem v průběhu otužování dostávala, byla, jestli si člověk po čase na otužování zvykne a je to čím dál snazší. V určitém smyslu si tělo postupně, od vlažné sprchy, přivykne ustát krátkodobý šok v podobě ledové  vody. Ve všech jiných smyslech říkám, že na šok si člověk nepřivykne nikdy, ale může se stát odolnější ve schopnosti pár šoků unést. :)) První 3 vteřiny jsou pro mne vždycky horor, ale časem jsem přišla na to, že právě tento resetový moment má pro mne velký význam.

Jak tedy začít jednoduše otužovat?

Pozvolna. Přirozeně. Najděte svůj způsob, který vám bude vyhovovat. Jednou z možností je vytrvat ve venkovním koupání i po skončení léta. Podzim je ideální období pro start. Pozor ale na pravidelnost. Právě ta dává otužování svůj smysl. Mnoho otužilců praktikuje každý den, já se opět držím pocitu a nebojím se klidně dva dny vynechat. Každopádně, intervaly by neměly být delší a delší, lidské tělo rychle ztrácí "paměť" a tak po delší pauze hrozí, že se v únoru  nachladíte, i když jste otužovali celý prosinec. Někde jsem se dočetla, že pauza by neměla být delší než 10 dní. Nevím, co je na tom pravdy, ale držím se toho. Venkovní koupání zvládnu jednou týdně za každého počasí, ve zbylých dnech sprchuji doma studenou. Sprcha je druhý způsob, jak pozvolna začít.

TIP 1

Dbejte na to, abyste byli před otužováním příjemně a dostatečně prohřátí. Pomůže sauna, horká sprcha nebo vana, venku dostatek teplého oblečení a fyzická aktivita, než se rozhodnete namočit do chladu. Se studenýma nohama se nikomu nechce lézt do studené vody. Pokud dbáte na dostatečný pocit tepla před samotným otužováním, vyzrajete na případnou demotivaci předem. 

TIP 2

I sprchou se dá začít jednoduše otužovat. Zkuste vlažnější vodu a postupně každý den ochlazovat. Začněte kotníky, přidejte lýtka, stehna, paže a až naposledy trup. Před každým namočením se zhluboka nadechněte a s výdechem začněte sprchovat jednu oblast, vydržte aspoň 3 vteřiny než přejdete k další. Vynechte hlavu (vlasovou část). 

Nejsilnější motivace? Fyzický i psychický přínos

Přínosů z otužování je velmi mnoho. Z těch zdravotních například:

  • Pravidelné, zvýšené prokrvování tkání a orgánů, což v důsledku zlepšuje cirkulaci krve, pružnost a průchodnost cév.
  • Prokrvení zvyšuje okysličení organismu, díky kterému se lépe vstřebávají důležité živiny a vitamíny.
  • Posílení imunity a obranyschopnosti organismu.
  • Posílení kardiovaskulárního systému, snižování vysokého tlaku.
  • Lepší snášenlivost teplotních výkyvů.
  • Zlepšení revmatických obtíží, funguje i jako krátkodobé analgetikum, pomáhá celkové regeneraci organismu  a pohybového aparátu

Neméně pozitivní jsou samozřejmě i benefity, které mají vliv na psychiku:

  • Restart mysli. Pokud neustále musíte o něčem přemýšlet, v ledové vodě dokážete vypnout.
  • Relaxační efekt. Příjemná fyzická únava a "vyčištění hlavy".
  • Zásoba hormonů dobré nálady, především krátce po otužování.
  • Sebevědomí. Když dokážete ledovou vodu, dokážete cokoliv. :)
  • Sebeláska. Hlubší uvědomění si vlastního těla, chuť mu dopřát to, co je mu prospěšné.
  • Uvolnění od stresu a zlepšení fyzické kondice

Osobně můžu potvrdit lepší imunitu, zlepšení fyzické i psychické kondice a mnohokrát mi otužování usnadnilo i regeneraci po fyzickém "přetažení". Další významný faktor je vůle. Vždycky když lezu do vody, představuju si, že všechny problémy porazím stejně, jako počáteční odpor k chladu a rozpustím je ve vodě. A ta čistá hlava... K nezaplacení. Takže já rozhodně pokračuju!

Na co si dát pozor, než začnete

Pokud se s čímkoliv léčíte, zejména s vysokým tlakem, srdcem, nebo máte kardiovaskulární onemocnění, vždy se nejprve poraďte s lékařem! Před každým novým dobrodružstvím je nutné nejprve znát své schopnosti, v tomto případě svůj zdravotní stav a mmožnosti. Ani pro kardiaky však nemusí být otužování konec, pokud se vyhnou možným rizikům, nebo zvolí méně radikální a pozvolnou metodu. Spaní při otevřeném okně, kratší cvičení každé ráno na čerstvém vzduchu za každého počasí,  atd. Určitě nepodceňujte ani pozvolnost. Není ideální napoprvé skočit v lednu do rybníka. A doporučení nakonec:

Nedělejte to pro druhé. Soutěž, hecování, delší čas, obdiv je v tomto případě ničím, pokud to dokážete dělat primárně pro sebe, vlastním stylem a ve vlastní svobodě.

TIP 3 

Kupte si knihu Ledový muž. Najdete v ní spoustu různých rad a možností, jak se pustit do otužování Wimhofovou metodou. Pokud vám nesedne celá, určitě poslouží jako inspirace a rozšíření obzor na dané téma.

Našli jste svou motivaci jak začít jednoduše otužovat?

Užijte si to - a uvidíme se ve vodě! :)

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *