Všechny články, Ze života

Koronavirus od A do Zet: 12 konkrétních tipů JAK všechno zvládnout

Koronavirus od A do Zet: 12 konkrétních tipů JAK všechno zvládnout

Koronavirus od A do Zet: 12 konkrétních tipů JAK všechno zvládnout

Dnešní článek se bude opět týkat aktuálního stavu nejen v ČR, kterým je výskyt pandemie Covid-19 (koronaviru). Zatímco sleduji vývoj situace, rozhodla jsem se sepsat ty nejdůležitější rady, tipy a doporučení, které nám mohou pomoci se s nastalou situací co nejlépe vypořádat.  V případě, že v tom vidíte smysl, sdílejte i se svými známými následující konkrétní doporučení, užitečné kontakty a odkazy.

1. Vycházejme z domu jen v případě nezbytné nutnosti

Čím méně vycházení v příštích dnech až týdnech, tím lépe a rychleji se nám může podařit potlačit virovou epidemii. Nakupovat choďme pouze jídlo a nejnutnější věci, rozhodně nepoužívejme povolení nákupovat jako možnost se chodit hrabat ve slevách, regály s oblečením a domácími potřebami.  Virus má schopnost držet se na povrchu některých věcí až 3 dny, v obchodech je tedy "ideální možnost" se nakazit. Pokud to bez nákupů nemůžete vydržet, zkuste online shopping.  Stejné riziko platí o používání výtahů v panelových domech atp. Nejbezpečnější je vycházet minimálně.

Všechno co potřebujete vědět v 10 bodech

zdroj: www.koronavirus.mzcr.cz

2. Nosme roušky

Všude a stále. Roušku je nutno také správně dezinfikovat a správně s ní manipulovat, aby skutečně plnila svůj účel. Pokud roušku nemáte, vyrobte si ji, případně zkuste sehnat na www.damerousky.cz . Pokud naopak umíte tvořit, pomozte i svému okolí.

3. Filtrujme informace

Zahlcení informacemi nikdy nepřináší nic dobrého. Je velmi důležité být informovaný, ale je potřeba informace třídit, některým věnovat pozornost a jiné si naopak nepouštět "k tělu". Filtrujte informace a "konzumujte" jen takové, které příchází z relevantních a oficiálních zdrojů, nebo na vás mají povzbudivý efekt. Nešiřte sms nebo msn zprávy z neověřených zdrojů, které nemusí být pravdivé a zbytečně vyvolávají další paniku.

4. Stresujme se méně

V případě, že na sobě vnímáte příznaky úzkosti, obav nebo dalších negativních pocitů, naordinujte si méně zpráv a více příjemných činností. Rozvíjejte koníčky. Zapojte se do online kurzů zdarma. Cvičte podle youtube nebo díky livestreamu, který začala řada sportovních center provozovat.

 

Rady v případě obav z nakažení:

Zdroj: www.koronavirus.mzcr.cz

5. Zprávy jen jednou denně

Veškeré zprávy se po celý den především dokola opakují. Valit si to nonstop do hlavy by porazilo i slona. ;)  Stačí je pustit jednou denně večer na ČT1, nebo sledovat aktuální vývoj situace na stránkách ministerstva zdravotnictví zde: https://koronavirus.mzcr.cz/ 

6. Vyrazte do pustiny

Vyjít do přírody mimo lidi, může přispět k zachování zdravého rozumu. Nicméně, dbejte bezpečnostních opatření a možnost jít do přírody nezneužívejte k organizaci rodinných výletů nebo pěstování cyklo-turistiky atp. Pamatujme, že jsme v nouzové situaci a tak je nutno přistupovat i k možnosti vyjít ven. Rozhodně nechoďte na místa s možností potkat další lidi, neporušujte nařízenou karanténu a i dobrovolnou karanténou můžete hodně pomoci sobě i ostatním.

7. Plánujme do budoucna

Plánování dne i budoucích měsíců může výrazně pomoci se přes celou situaci co nejlépe přenést. Nepřestávejte pracovat, pokud vám vznikl větší volný prostor, zaplňte jej něčím užitečným. Plánujte návštěvu oblíbených barů, kaváren a dalších oblíbených míst, na hned až bude možné je zase navštěvovat. Vymyslete si skvělou dovolenou v Čechách (pokud jste zvyklí cestovat) a dejte si důvod na něco se těšit. V případě, že nevíte co s volným časem nebo prostě chcete pomoci i přes vlastní vytíženost, zkuste www.pomocsousedum.cz

8. Podporujme vlastní ekonomiku a živnostníky

Ať už se to týká výroby a produkce, cestovního ruchu nebo jiných nákupů všeho druhu, podpořme vlastní ekonomiku, drobné podnikatele a živnostníky. Za období v karanténě něco ušetříme. Až otevřou kavárny a hospůdky, pojďme jim dát malou finanční injekci a oslavit s nimi možnost další, společné symbiózy. Naplánujme si dovolenou v českých hotelích a resortech, kempech atp. Peníze jsou oběživo a v případě, že jej investujeme do "vlastních", oni je mohou opětovně investovat do nás, ať už další péčí nebo udržením pracovních míst pro nás samotné. Předplaťte si kadeřnici, svoje oblíbené sportovní nebo kulturní aktivity, nakupujte od českých výrobců.

9. Nepodléhejme panice a depresi

V případě, že dodržíme veškerá opatření, k panice a depresi není důvod. Ano, procházíme těžkým obdobím. Ano, někteří (včetně mně) mohou situaci se značným omezením osobní svobody velmi špatně snášet, ale je důležité představit si horizont. A horizont je takový, že celá tato situace jednoho dne skončí. Epidemie pro lidstvo nejsou ničím novým, ale narozdíl od historie jsme dnes mnohem vybavenější  je zvládnout. A zvládneme i koronavirus, včetně všech důsledků. Chce to jen výdrž, trpělivost, ohleduplnost a špetku disciplíny.

10. Vyhledejme pomoc

Nejsme v tom sami! A není v tom sám ani ten nejosamělejší člověk na zemi, dokud jen má sousedy, rodinu nebo alespoň internet či mobil. V případě, že se sami cítíte, bojíte se, řešíte problémy v souvislosti s koronavirem a podobně, je dobrou zprávou fakt, že všechno má řešení a jsou místa, na které se lze obrátit. Zkuste Virtuální sestru Anežku: ZDE,nebo se obraťte na jednu z krizových linek a psychologických poraden: ZDE

 

koronavirus
Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/

 

11. Nezadlužujme se

Jakákoliv těžká životní období mají vždy nejhorší dopad na sociálně slabé. Ať už jde o nezaměstnané, maminky samoživitelky v azylových domech nebo běžného člověka, který "jen" prostě nemá naspořeno a přišel o práci: Prosím, nezadlužujme se. Zkusme to vydžet ještě o něco déle, utáhnout si opasky, uskromnit se a už vůbec se neuchylovat k "rychlým půjčkám". Chytnout se do finanční dluhové pasti je hrozně snadné, ale cesta ven je hodně složitá a někdy až nereálná. Mysleme na to. To samé platí samozřejmě (jen v jiné formě) i o drogách a nadmíře alkoholu.

12. Nebuďme zlí

Není třeba situaci zhoršovat napětím v mezilidských vztazích. Nebuďme zlí na ty, co musí chodit do práce. Nemůžou za to. Nevolejme policii proto, že soused kouří na svém vlastním balkóně bez roušky. Nebuďme zlí, buďme nápomocní.

Povzbuzení závěrem

Jako vždy a se vším, každý současné situaci čelíme jinak, s jinými následky. Někteří se nudí, ubylo jim zábavy i práce, jiní naopak neví co dřív a pracují do úmoru pro ostatní, co můžeme sedět doma. Buďme ohleduplní. Povzbuzujme se navzájem. A především buďme zdraví, silní a plní optimismu a důvěry ve "světlé zítřky".

Doufám, že vám byl dnešní článek nápomocný, posílám objetí! Držme se!
Jana alias JSEM ŽENA.  

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *