Inspirativní, Péče o sebe, Tipy, Všechny články, Ze života

Leden, z pravé cesty sveden? Jak vytrvat ve svých předsevzetích

Leden, z pravé cesty sveden? Jak vytrvat ve svých předsevzetích
V dnešním článku se dozvíte, jak být úspěšnější ve svých předsevzetích, co se osvědčilo mně,  5 otázek které je potřeba si položit, pokud chcete svá předsevzetí i splnit a jak jsem si v lednu vedla já.

Leden, z pravé cesty sveden? Jak vytrvat ve svých (nejen novoročních) předsevzetích

Patříte k těm, kteří si raději žádná předsevzetí nedávají, aby nemuseli čelit vlastnímu selhání? Obrovská škoda. Vytrvat ve svých vlastních cílech, a to nejen na začátku nového roku, rozhodně nemusí být nemožné. Chce to jen špetku nad věcmi uvažovat a držet se několika osvědčených principů. Co se osvědčilo mně?  

Uvažovat nad věcmi (a předsevzetími) reálně

Cíle i předsevzetí si definuji velmi opatrně. Na začátku je dobré položit si několik otázek: 

 • Proč to ve skutečnosti chci? 
 • Dělám to kvůli sobě, kvůli druhým, nebo kvůli společenským normám? 
 • Můžu to opravdu dokázat? 
 • Je možné rozdrobit si cíl do vícero kroků? 
 • Jaký je můj startovní bod? 

Čím lépe si zodpovíte následující otázky, tím lépe se ve výsledku popasujete se svým předsevzetím. Uvažovat nad věcmi reálně je půl úspěchu. Uvedu příklad. 

Proč to ve skutečnosti chci?

Chci svého cíle dosáhnout proto, abych byla pro své okolí akceptovatelnější, nebo mi výsledek i cesta k němu bude dělat radost? Snažím se o změnu, protože vím, že bych měla, nebo protože změnu skutečně chci? Je pro mne tento cíl důležitý dnes, nebo bude důležitým i za 5 let? 

Důvod, proč chceme něčeho dosáhnout je zároveň alfou i omegou úspěchu. Cesta ke každému cíli má své překážky, které zdárně překonáme pouze v případě, že máme jasnou a neprůstřelnou motivaci. To je ostatně důvod, proč si už několik let nedávám za cíl zhubnout. :)

Dělám to kvůli sobě?

Neříkám, že bych si neuměla představit život s tělem o 20 kg lehčí, ale není to pro mne zásadně důležité. Není pro mne důležité zapadat do rozměrových měřítek krásy, které já sama vidím i jinde. Zhubnout pro mne není tak podstatným, životním milníkem, že bych jeho dosažení byla ochotna podřídit všechno ostatní. Jen silná motivace a ochota udělat pro daný cíl cokoliv v rámci zdravých mezí, pomáhá k jeho splnění. 

Můžu to opravdu dokázat?

Pokud upřímně nevěříš tomu, že to dokážeš, pak jsou tvoje šance skutečně mizivé.  Základ je věřit ve vlastní úspěch a věřit v něj do té míry, že i kdyby nedorazil hned napoprvé, stane se tak příště. Pokud zůstanu u příkladu hubnutí, pak je pro mne nutné najít alternativu, které věřím a kterou stále dělám jen kvůli sobě. A tou je pro mne pohyb. 

Zatímco ke sportu a k hubnutí mám celoživotní odpor, láska k pohybu a hledání zábavných možností fyzické, aktivní relaxace je pro mne radostí. Tímto způsobem jsem si našla skvělou variantu, se kterou se umím ztotožnit, zároveň věřím ve vlastní úspěch a také se mi daří v realizaci. 

Najít startovní bod a naporcovat slona

Další dvě důležité věci na cestě k úspěchu jsou najít startovní bod a naporcovat slona. Najít startovní bod je velmi podceňovaná skutečnost. Je nesmysl dát si za cíl 3x týdně dřinu ve fitku, když jsi dodnes neviděla činku v reálu a power jóga je pro tebe náhradní označení bezdrátové nabíječky. Snížit laťku až na svou skutečnou úroveň, není vůbec důvod ke studu. Tak jsem začínala 10 minutami na orbitreku obden, protože jsem věděla, že 10 minut je pro mne za všech okolností splnitelný cíl. Dnes už je z toho pravidelná hodinka cvičení doma. Kdybych si původně stanovila povinnou hodinu obden, tak to nevydržím dlouho. A takhle se porcuje slon. :)

Jak se v lednu dařilo mně?

Leden mi uběhl rychlostí světla. V průběhu jsem lamentovala, jak se některé věci hýbou pomalu, jak na jiné věci potřebuju ještě jednu hlavu a dvoje ruce, ale když se zpětně ohlédnu, vlastně jsem si nevedla vůbec špatně!

Pracovně a organizačně mám utříděno nejen v sobě, ale i v diáři
 • Načrtla jsem si 3 hlavní pracovní linky, které chci rozvíjet.
 • Zjednodušila, opravila a propracovala jsem svůj hlavní profesní web což byla několikadenní práce.
 • Podobně jsem zrevidovala i svůj blog pro ženy a přidala pár vylepšení, nastavila si obsahové cíle pro rok 2022 a pro spolupráce.
 • Založila jsem nový projekt fotopsavec.cz, který bude sloužit zároveň jako porfolio hlavního webu.
 • Také mám konečně rozhodnuto, jaké zboží bude na e-shopu, a máte se nač těšit!
 • Kromě pečlivě vyselektovaného zboží od různých dodavatelů chystám i jeden produkt vlastní, ale to bude náročnější a dlouhodobý úkol, na kterém budu pracovat v průběhu celého roku.
S manželem jsme konečně rozjeli akci bydlení

Hledáme řešení, mluvíme s odborníky i s přáteli, srovnáváme možnosti a postupně se pustíme do realizace. Samozřejmě, hlavní a každodenní činnost je pro nás vedení účetní kanceláře. Úspěšně jsme ustáli letní kolaps, koncem roku jsme dotáhli největší resty, do jara letošního roku je nutné ještě pár záležitostí dočistit a po ročních daních bude i firma úspěšně zrehabilitovaná. Jupí!

Našla jsem odvahu znovu přemýšlet o umělém oplodnění

Přeci jen, to nejhorší už jsme absolvovali loni, takže letos už bychom mohli zkusit, jak to celé dopadne. No a když nedopadne, mám vybranou školu, kterou chci studovat. Chystám se na přijímačky. Na leden dobrý, ne? :) Je tedy fakt, že o balancu a odpočinku nemůže být řeč. Z této strany se mi  ještě moc nedaří, ale vyladíme během roku. V rozepsané knize přibyly jen 3 stránky, což taky není bůhvíjaký terno, ale jsem klidu. Porcujeme slona po kouskách!

Jak se v lednu dařilo vašim předsevzetím? Máte nějaký další tip, jak vydržet? Těším se na vaše komentáře!

jak vytrvat ve svých předsevzetích

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *