Inspirativní, Péče o sebe, Tipy, Všechny články

Jak bojovat proti stresu kouzlem přítomného okamžiku

Jak bojovat proti stresu kouzlem přítomného okamžiku

Jak bojovat proti stresu kouzlem přítomného okamžiku 

Kouzlo přítomného okamžiku a všímavost, má v sobě větší potenciál, než by se na první pohled mohlo zdát. Přítomným okamžikem, vnímáním a pozorností můžeme efektivně bojovat proti stresu, a zlepšit si koncentraci nebo kvalitu duševního života. Jak? Vysvětlím. Pojďte si přečíst, co všechno jsem se dozvěděla o relaxační technice mindfulness, kde vidím její praktickou využitelnost a v čem může pomoci i vám.  

Co je to meditace a k čemu je dobrá obyčejným lidem 

Fajn, nechci se zabývat pojmem meditace všeobecně. Jednak je to otázka hodně komplikovaná, ať už svými možnostmi, variantami nebo přístupem jednotlivců. Dál taky nejsem žádným expertem a ani neplánuji se jím stát. :) Nicméně pojmy jako jsou "všímavost" nebo "přítomný okamžik", jsou mi velmi sympatické a jsem přesvědčená o tom, že mají obrovský potenciál. Takže jsem se pustila do zkoumání. 

Mindfulness jako meditační technika 

Mindfulness svým původem vychází z Buddhismu a je v podstatě meditační technikou, založenou na všímavosti, pozorování a přítomném okamžiku. Laicky bych rozlišila dvě roviny. Ta první a jednodušší, spočívá v pozorování vnějšího světa kolem sebe, vnímání fyzických pocitů, vlastního dechu, těla, vůní, zrakových nebo hmatových jevů. Druhá se zaměřuje na nitro člověka, myšlenky a hlubší pocity. Tato varianta se při odborném vedení využívá například v dnešní psychoterapii. Smyslem obojího je na chvíli se zastavit, zpomalit, zklidnit se a nechat svět ať se točí bez nás, zatímco my se na pár chvil postavíme jen do role všímavého pozorovatele. 

Na chvíli zastavit, zpomalit, zklidnit se a nechat svět, ať se točí bez nás, zatímco my se na pár chvil postavíme jen do role všímavého pozorovatele. 

Jak vyzkoušet relaxaci inspirovanou mindfulness? 

Osobně tomu neříkám meditace, ale chvilka strávená v klidu nebo čas pro sebe, kdy můžu jen pozorovat dění kolem (nebo uvnitř) sebe. Způsobů, jak si vyzkoušet podobnou relaxaci, je samozřejmě mnoho a praktikovat lze téměř všude. Například u snídaně. Dát si 5 minut sami pro sebe, u šálku ranní kávy, 5 minut nikam nespěchat, nic neřešit, vzít do ruky hrnek a vnímat příjemné teplo, které z něj vychází. Pozorovat barvu kávy, hrnku, pít pomalu a vnímat chuť. Nechávat zvuky ať nás obklopují. Podobně to funguje s myšlenkami a pocity. Není cílem je brzdit, cenzurovat, kontrolovat nebo řešit. Cílem je nechat je přicházet, nabírat na intenzitě nebo odcházet a jen je vnímat. Stačí si uvědomit, a to je ten klíčový moment, který nás může posouvat dál ve smyslu relaxace, boje proti stresu nebo zmírnění úzkostí a tak podobně. 

Kdy to celé nefunguje 

Pokud tomu správně rozumím, podobná technika (zejména její hlubší verze, tzn. pozorování svého vnitřního světa) nefunguje lidem, kteří mají složitější duševní problémy. Jde o to, že lidská psychika je velmi šikovná ve vyhýbání se nepříjemným, traumatizujícím pocitům a myšlenkám, které jsou právě v případě traumat velmi výrazné. Člověk, který tyto emoce nemá v sobě správně zpracované, bude imunní i na impulzy, které k nim vedou, nebo nebude schopen jim čelit, v podvědomé snaze chránit se před bolestí. Pokud by takovýto člověk chtěl pracovat na svém osobním, duševním rozvoji, dost možná přijde vhod i terapeut. Každopádně, všechno má své řešení, tedy i úzkosti, deprese nebo jakékoliv jiné obtíže. 

Pár tipů k vyzkoušení 

Já se držím "bejziku". :) S techniku mindfulness chci určitě experimentovat, ale nechystám žádný divokosti. :) Užitek vidím hlavně v možnosti cílené kombinace s příjemnými zážitky, takže třeba v plánované chvilce pro sebe nebo procházce do přírody. Pokud člověk dokáže na chvíli zavřít oči a pozorovat i svůj vnitřní svět, včetně různých (někdy i hodně nepříjemných) myšlenek a pocitů, pak je to samozřejmě plus, ale smyslem není se týrat. Smyslem je učit se relaxovat, takže klidně začněte jen tím, co vám je příjemné. Osobně mě velmi nadchlo zejména propojení s kosmetikou a vůněmi. 

TIP 1 

Zkuste relaxovat péčí o pleť. Dopřejte si voňavý peeling, zavřete oči, vnímejte pocity na pleti a v konečcích prstů při aplikaci. Umyjte obličej a aplikujte pleťovou masku. Zavřete oči a nechte svět, ať se točí sám a kolem vás. 



TIP 2

Vana je můj favorit. Dejte si horkou koupel s pěnou, pozorujte vodu, pěnové bublinky, vnímejte vůně a prohřáté tělo. Zavřete oči a zkuste prožívat jen přítomný okamžik.

Otázka závěrem

Zkoušeli jste relaxovat? Fungovalo? O čem byste si rádi přečetli příště? Těším se na vaše odpovědi v komentářích nebo zprávy na sociálních sítích.

jak bojovat proti stresu

 

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

3 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *