Inspirativní

Inspirativní: Jak ustát životní bouři? Mít pevné kořeny a víru v dobré.

Inspirativní: Jak ustát životní bouři? Mít pevné kořeny a víru v dobré.

Inspirativní: Jak ustát životní bouři? Mít pevné kořeny a víru v dobré.

Když přichází bouře, vichr a podmínky ztěžující samotnou existenci, co rozhoduje o tom, který strom zůstane pevně stát? Kořeny. Čím zdravější, silnější a hlubší jsou, tím vyšší je pravděpodobnost, že takovej strom ustojí všecko. Jo, a hodně pomáhá i to, když nestojí sám. :) Takovej les zmůže mnohem víc, než jedna břízka na poli. Stromy (i lidi) kryjí jeden druhého a ulehčují tak jeden druhému ten největší nápor. Myslim si že tak ňák to je i s lidma. Každej máme nějakej kořen. Něco, co nás kotví, poutá pevně se zemí a s místem, na kterým stojíme.

Místo na kterém stojíme

Co je to "místo", na kterým stojíme? Rodina. Vztahy. Práce. Životní úroveň. Jedno s druhým, všechno naráz a nastavení těchto věcí v rovnováze tak, abychom mohli prožívat své štěstí. Co je ta bouře? Cokoliv, co útočí na naše štěstí, na naše "místo na slunci". Vítr, který nás ošlehává tak prudce, až ztrácíme listí, lámou se suché větve, zůstává jen obnažený kmen a kořen. Na tom všechno stojí... I padá. Na tom záleží, zda se nám podaří ustát životní bouři. 

Co je to listí? Sezónní věc. Všecko, co si můžem dovolit ztratit a přesto o nic nepřijdeme. Protože bez listí se dá žít. Bez kořenů a kmene ne. Možná přijdeme i o pár nalomených větví, ale ve výsledku i to je dobře. Koruna se musí prořezávat, suché a hnilé lámat, aby strom zůstával zdravý.

Tak nějak vnímám i to, že řada z nás prochází právě takovým bouřlivým obdobím, které nás “zkouší až na dřeň”. Ostatně jako každá krize, ať už je celosvětová, národní nebo osobní. Nalomené vztahy se buď zlomí úplně, nebo se dokážeme zmobilizovat a vztahy napravit tak, aby opětovně fungovaly. Zbytečnosti odnese vítr, ať už to byly starosti v jakém podniku strávím sobotní večer, nebo jestli je víc sexy červená či bordó rtěnka. 

Starosti byly, jsou a budou

Starosti byly, jsou a budou. Nicméně taková zajímavost, kterou jsem na sobě vypozorovala je, že když žádné objektivní starosti nemám, tak si je vytvořím. :) Možná to tak má vícero z nás. Možná to tak má celá společnost… Celý svět… Možná se svět začal točit po absurdní ose a my jsme si toho ani nevšimli a dost možná proto potřebujeme bouři, aby nás zbavila hloupostí, zbytečností a ukázala nám, co jsou to skutečné starosti. 

Kořeny v praxi

A teď k těm kořenům. Nebude to celý lehký. Tahle situace bude mít dopad na celosvětovou ekonomiku, mezinárodní vztahy, dost možná i další (ne)fungování Evropské unie. Počínaje systémem se starosti a problémy přenesou i do našich životů. Možnost ztáty zaměstnání. Neschopnost splácet úvěry. Riziko ztráty bydlení. Těch bubáků je samozřejmě obrovská spousta a do jejich vyjmenování se radši pouštět nebudu. Co tím vším chci říct a co si sama na sobě uvědomuju je fakt, že z jednou nejdůležitějších věcí v životě je investice do kořenů. Do vlastních kořenů a do společnosti, počínaje našimi nejbližšími. Odtud se vinou všechny další hodnoty, které se postupně promítají do našich životů, okolí až po nadnárodní politiku. A jak vidím kolem, zjevně na tom nejsme nejlíp. 

Co s tím? Ustát životní bouři!

Přemýšlet. Přemýšlet v širším horizontu. Uvažovat o věcech, investicích, závazcích. Nenavyšovat půjčky, pro které nemám reálný plán úhrady. Neriskovat bezpečí střechy nad hlavou, kvůli vánočním dárkům. Nespoléhat pouze na systém (vládní, sociální atp.), že se o mne vždycky postará. S každým plánem A vytvářet i plán B. Tohle všechno jsou věci, který můžou “náš kořen” zasadit hlouběji do pevné země. 

Stejně tak je dobré investovat do kvalitních vztahů. Kvalitu nejen vyžadovat, ale i dávat a naopak nepěstovat vztahy, které nás sráží, frustrují, vyčerpávají a ničí. Soustředit se na denní plány, pravidelnost, vytrvalost a tak upevňovat nejen náš charakter, rutinu, ale i budoucnost. Investovat do seberozvoje, ať už je tím rozvojovým prvkem kurz asertivity, finanční gramotnosti, samostudium v oboru, dotažení pracovních restů nebo získání nové kvalifikace. 

My to dokážeme. TY to dokážeš!

Věřím a doufám, že všichni dokážeme tuhle bouři zvládnout, nechat “opadat” všechny zbytečnosti a vyjít z toho silnější, hlubší, ukotvenější a naučili se jak ustát životní bouři. Tohle bych si moc přála pro sebe i pro všechny kolem. Je to možný, pro všechny stejně a záleží jen jak se toho kdo chopí. 

Tak zatím nám všem přeji hodně sil, zdraví a hlavně “pevný a tuhý kořínek”!! :) Držte se, J. 

ustát životní bouři

 

 

By jsemzenaeu

Autorka blogu, stresový faktor, nositelka pokoje a dredů :) Ráda píšu, debatuji a přemýšlím o věcech kolem sebe.

1 comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *